20. yüzyıl Türkiye mimarlığı ve dönemin politik koşulları ile ilişkisi
Twentieth century Turkish architecture and its relationship with the political conditions of the period
  1. Tez No: 719041
  2. Yazar: EYLÜL AYDA TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METE TAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada mimarlık ve politika kavramları arasında nasıl bir ilişki olduğunu ve bunun mimari tasarımlara ve kentlere nasıl yansıdığını incelemek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda öncelikle çalışmada değinilen önemli kavramların tanımı yapılmış ve bu kavramların mimarlık disiplini ile ilişkisi açıklanmıştır. Daha sonra farklı rejim türlerine sahip üç ülke örneği seçilip, iktidar tutumları ve mimarlık bağlamında karşılaştırma yapılmıştır. Son olarak ise Türkiye Cumhuriyeti bu bağlamda incelenmiş, 20. yüzyıl ile sınırlı olan dönem boyunca yaşanan politik, ekonomik ve sosyal gelişmelerin Türkiye mimarlığına ve kentlere nasıl yansıdığı analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda dönemin politik koşullarının mimarlık ve kentler üzerinde geniş bir etki alanının olduğu fakat bu etkinin mimarlığın temel amaçlarına, kent düzenine ve dolayısı ile toplumun ihtiyaçlarına ters düşen uygulamalara sebep olduğu saptanmıştır. Buna göre çalışma, ortak konusu kentler olan mimarlık ve politika kavramları arasındaki hiyerarşik ilişkinin mimarlık, kent ve toplum yararı için nasıl geliştirilebileceği ve düzenlenebileceği hakkında önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine what kind of relationship there is between the concepts of architecture and politics and how this is reflected in architectural designs and cities. First of all, the important concepts emphasized in the study was defined and the relationship of these concepts with the discipline of architecture was clarified. After that, three countries that are ruled by different political regimes were selected and compared in the context of government attitudes and architecture. Lastly, the Republic of Turkey was examined in this context, and how the political, economic and social developments experienced during the period limited to the 20th century reflected on Turkish architecture and cities were analyzed. In consequence of the study, it was ascertained that the political conditions of the period had a wide impact on architecture and cities, but this impact lead to practices that contradicted the primary aims of architecture, the urban order and therefore the requirements of the society. Accordingly, the study made suggestions on how the hierarchical relationship between the concepts of architecture and politics, of which the common subject is cities, can be enhanced and regulated for the benefit of architecture, city and society.