Bağımsız idari otorite olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu
Energy Market Regulatory Authority as independent administrative authorities
  1. Tez No: 719042
  2. Yazar: ESRA ZÜLFİYE BALABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ALTINOK ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın konusu, bağımsız idari otorite çerçevesinde olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun incelenmesidir. Yürütülen çalışmada, mevzuat ve uygulamalar çerçevesinde ilgili yargı kararlarına da değinerek konunun aktarılmasına çalışılmıştır. Çalışmanın amacı, özellikle son yıllarda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun değişen mevzuatı ve güncel uygulamaları çerçevesinde Kurumun hukuki statüsü ile uygulamada tartışmalı olan kimi zaman da mevzuatta yer almayan hususlara yer verilmek suretiyle çözüme yönelik öneriler sunabilmektir. Bu çerçevede iki bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde bir bağımsız idari otorite olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun hukuksal statüsü ve işleyişini daha iyi kavramak adına öncelikle bağımsız idari otorite kavramına ve özelliklerine ayrıca karşılaştırmalı hukukta bağımsız idari otorite örneklerine yer verilerek dünyadaki ve Türkiye'deki bağımsız idari otoritelere ilişkin düzenlemeler ele alınmıştır. .İkinci bölümde ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ele alınmış; genel anlamda bağımsız idari otoritelerin özelliklerini taşıyan bu kurumun düzenlediği piyasalar itibariyle önemine değinilmiştir. Türkiye'de önemli bir yere sahip olan enerji sektöründe düzenleme ve denetleme yetkisi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndadır. Çalışma kapsamında bu kurumun kuruluşu, amaçları, teşkilat yapısı, görev ve yetkileri, çalışma usulleri, denetimi, bütçesi ve kurumun karar ve temsil organı olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun kararlarına yönelik yargı yolu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to investigate Energy Market Regulatory Authority which is in the frame of independent administrative authorities. In the study conducted, it is also studied to convey the subject by mentioning relevant adjudication in the scope of legislation and practices. The aim of this study is to offer proposals regarding solutions through including terms which don't take place in regulations and which are controversial in application with legal status of institution in the frame of changing regulations, especially recently, and recent applications of Energy Market Regulatory Authority. In the scope of our study which consists of two section, first section covers that the term independent administrative authorities and its features in order to understand better the process and legal status of Energy Market Regulatory Authority which is an independent administrative authorities. In the first section, it is presented that regulations regarding independent administrative authorities in Turkey by giving independent administrative authorities examples in comparative law. İn the second section, Energy Market Regulatory Authority is discussed; the importance in terms of market regulated by the institution which bears the features of independent administrative authorities in general terms. The authority of regulation and supervision in energy sector which holds an important place in Turkey is entitled to Energy Market Regulatory Authority. In the scope of this study, those are investigated: the foundation, aim, organizational structure, mission and authorization, working principle, inspection, budget of this institution and judicial remedy concerning decisions of Energy Market Regulatory Authority which is a decision making and representative body of the institution.