Modifiye edilmiş poli (etilen tereftalat) liflerin sentezi, karakterizasyonu ve selenyum adsorpsiyonunun incelenmesi
Synthesis characterization and investigation of selenium adsorption of modified poly (ethylene terephthalate) fibers
  1. Tez No: 719049
  2. Yazar: MERVE NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ÜNLÜ, PROF. DR. METİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada 4-Vinil piridin aşılı poli (etilen tereftalat), (4-VP-g-PET) lifler, radikal polimerizasyon yöntemi kullanılarak sentezlenmiş ve selenit (SeO32-) iyonlarının sulu çözeltilerden uzaklaştırılması için yeni bir adsorban olarak kullanılmıştır. Sentezlenen liflerin yapısını incelemek için SEM (taramalı elektron mikroskobu) ve FTIR (fourier dönüştürülmüş kızılötesi) spektroskopisi kullanılmıştır. Adsorpsiyon çalışmaları kesikli tip deneysel çalışmalar ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada pH, aşılama verimi, adsorpsiyon süresi, başlangıç selenit derişimi ve sıcaklığın, adsorpsiyon verimine etkisi araştırılmıştır. Sulu çözeltilerden selenit adorpsiyonunun en iyi pH 6'da gerçekleştiği belirlenmiştir. Ayrıca yüksek alkali ortamlarda, lifler pHpzc'den (7,5) daha yüksek pH'larda önemli adsorpsiyon potansiyeli sergilemiştir. 3 saat içinde adsorpsiyon dengesine ulaşıldığı ve genel adsorpsiyon mekanizmasının pseudo birinci dereceden kinetik modelle eşleştiği görülmüştür. Aşılama veriminin, selenyum adsorpsiyon miktarını yüzde 47'ye kadar arttırdığı ancak aşılama verimindeki ilave artışların liflerin adsorpsiyon potansiyelini azalttığı tespit edilmiştir. Sentezlenen liflerin maksimum selenit adsorpsiyon kapasitesi 28 mg/g olarak bulunmuştur. Adsorpsiyonun termodinamik parametreleri ∆G0, ∆S0 ve ∆H0 değerleri sıcaklık çalışması ile elde edilen deneysel verilerin grafiksel yorumundan hesaplanmıştır. Adsorpsiyonun ekzotermik olduğu görülmüşür. Olası adsorpsiyon mekanizmaları için pH, kinetik aktivite ve termodinamik parametrelerden elde edilen sonuçlar kullanılarak önerilerde bulunulmuştur. Oluşturulan 4VP-g-PET liflerin, selenitin sulu ortamdan uzaklaştırılması için umut verici bir alternatif adsorban olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 4-Vinyl pyridine grafted poly (ethylene terephthalate), (4VP-g-PET) fibers were synthesized using the radical polymerization method and used as a novel adsorbent for removing selenite (SeO32-) ions from aqueous solutions. SEM (scanning electron microscopy) and FTIR (fourier transformed infrared) spectroscopy were used to examine the structure of the synthesized fibers. Batch experiments were used to conduct adsorption research. pH, grafting yield, adsorption time, initial selenite concentration, and temperature were all investigated to see how they affected adsorption efficiencies. At pH 6, selenite was best isolated from aqueous solutions. Also in highly alkaline environments, fibers displayed significant adsorption potential at pHs higher than their pHpzc (7,5). Within 3 hours, adsorption equilibrium was reached, and the overall adsorption mechanism matched the pseudo-first-order kinetic model. Grafting yield increased the amount of selenium adsorption by up to 47 percent, but further increases in grafting yield were found to damage the fibers' adsorption capability. The synthesized fibers' maximum selenite adsorption capacity was found to be 28 mg/g. Thermodynamic parameters ∆G0, ∆S0 and ∆H0 of the adsorption were also calculated from the graphical interpretation of the experimental data obtained from the effect of temperature studies. The adsorption reaction was discovered to be exothermic. The effect of pH, kinetic activity, and thermodynamic parameters were used to estimate possible adsorption mechanisms. The 4VP-g-PET fibers that were created may be a promising alternative adsorbent for removing selenite from aqueous media.