Türkiye'de gerçekleştirilen ters yüz edilmiş sınıfa yönelik tez çalışmalarının bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of thesis studies on the flipped class carried in Turkey
- Tez No: 719048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE LÜTFİYE ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Fen öğretiminde bilginin yapılandırma sürecinde araştırma ve uygulamaya dönük yöntem ve modellerin gerekliliği birçok araştırma ile ortaya koyulmuştur. Bunlardan biri de ters yüz edilmiş sınıf modelidir. Bu araştırmada öğrenme sürecine olumlu etkisi çeşitli araştırmalarla ortaya koyulan ters yüz edilmiş sınıf modeline ilişkin ülkemizdeki çalışmaların genel eğilimi ortaya koyulup fen eğitimine yönelik çıkarımlar yapılmıştır. Bu doğrultuda araştırmada Türkiye'de gerçekleştirilen ters yüz edilmiş sınıfa yönelik tez çalışmalarına ilişkin mevcut durumun ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ters yüz edilmiş sınıf alanında hazırlanan tezlerin; yılı, lisansüstü program türü, yazıldığı üniversite, eğitsel alt disiplini, yazıldığı dili, anahtar kavramları, yöntemi, veri toplama aracı, hedef grubu, örneklem/çalışma grubu büyüklüğü ve ters yüz sınıf modelinin uygulanma süresi olarak belirlenen bibliyometrik parametreler temelinde bibliyometrik analiz yapılmış ve tezlerdeki eğilim ortaya koyulmuştur. Araştırmada bibliyometrik analize dâhil edilecek çalışmalar Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı Tez Merkezi arama motoru kullanılarak eğitim alanında hazırlanan ve erişime açık tezleri kapsayacak şekilde belirlenmiştir. Alan yazında bu konuya ilişkin sıklıkla kullanıldığı tespit edilen anahtar kavramlar temelinde yapılan arama sonucunda toplam 162 teze ulaşılmıştır. Alan dışı tezlerin kapsam dışı bırakılması sonucunda 112 tez analize dâhil edilmiştir. Analiz sonucunda bu çalışmaların %21,43'ünün Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, %16,96'sının Eğitim Programları ve Öğretimi, 14,29'unun İngilizce Eğitimi, %10,71'inin Fen Bilgisi Eğitimi, %7,14'ünün Sosyal Bilgiler Eğitimi, %4,46'ünün İlköğretim Matematik Eğitimi, %3,57'sinin Eğitim Teknolojileri ve %3,57'sinin ise Sınıf Eğitimi alanlarında yapıldığı saptanmıştır. Araştırmaların en fazla karma (%52,68), en az ise nitel yöntemler (%13,39) temelinde tasarlandığı görülmüştür. Ayrıca en çok tercih edilen veri toplama aracının test ve en çok tercih edilen hedef grubun lisans öğrencileri olduğu görülmüştür. Örneklem büyüklüklerine bakıldığında incelenen tezlerin yarısından fazlasının (%57,14) 1-50 aralığında katılımcı ile gerçekleştirildiği bilgisine ulaşılmıştır. Eğitim alanında ters yüz sınıfa ilişkin doktora düzeyinde yapılan tez çalışması sayısının yüksek lisansa oranla daha az sayıda olduğu görülmüştür. Fen eğitimi alanında ise ters yüz sınıfa ilişkin 12 yüksek lisans düzeyinde tez çalışmasının gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Doktora düzeyinde bu alana ilişkin bir tez çalışmasına rastlanmamıştır. Yukarıdaki bulgular ışığında ters yüz sınıf modeli ile ilgili nicel ve nitel yöntemler temelinde tez çalışmalarının artırılmasının alana katkı sağlayacağı ön görülmektedir. Ayrıca fen eğitimi alanında ters yüz sınıf modeline ilişkin araştırmaların artırılmasının bu alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The necessity of research and application-oriented methods and models in the process of structuring knowledge in science teaching has been revealed by many studies. One of them is the flipped classroom model. In this study, the general trend of the studies in our country regarding the flipped classroom model, whose positive effect on the learning process has been revealed by various studies, has been revealed and inferences for science education have been made. In this direction, it is aimed to reveal the current situation regarding the thesis studies for the flipped classroom in Turkey. For this purpose, bibliometric analysis of the theses prepared in the flipped classroom area was made on the basis of bibliometric parameters determined as year, graduate program type, university, educational sub-discipline, language, key concepts, method, data collection tool, target group, sample/study group size and application time of the flipped classroom model; and the trend in theses has been revealed. The studies to be included in the bibliometric analysis in the research were determined to include the theses prepared in the field of education and open to access by using the Search Engine of the Higher Education Institution Thesis Center. A total of 162 theses were reached as a result of the search made on the basis of the key concepts found to be frequently used on this subject in the literature. As a result of the exclusion of theses out of the field, 112 theses were included in the analysis. As a result of the analysis, it was determined that 21.43% of these studies were Computer and Instructional Technologies Education, 16.96% Curriculum and Instruction, 14.29% English Education, 10.71% Science Education, 7.14% of them were in Social Studies Education, 4,46% in Primary Mathematics Education, 3,57% in Educational Technologies and 3,57% in Classroom Education. It was observed that the studies were designed on the basis of mixed (52.68%) the most and qualitative methods (13.39%) the least. In addition, it was seen that the most preferred data collection tool was test and the most preferred target group was undergraduate students. Considering the sample sizes, it was found that more than half (57.14%) of the dissertations examined were carried out with 1-50 participants. It has been observed that the number of thesis studies conducted at the doctoral level regarding the flipped classroom in the field of education is less than that of the master's. In the field of science education, it has been determined that 12 master's thesis studies related to the flipped classroom have been carried out. There is no thesis study on this field at the doctoral level. In the light of the above findings, it is anticipated that increasing thesis studies on the basis of quantitative and qualitative methods related to the flipped classroom model will contribute to the field. In addition, it is thought that increasing research on the flipped classroom model in the field of science education will contribute to this field.