Sustainable engineering management in residential complex projects
  1. Tez No: 719063
  2. Yazar: AZAL HAZIM RAEEF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sustainability has now become one of the most important issues in the world housing and development projects. While many organizations try to integrate a combination of sustainability measures in their plans, few planning departments hav she succeeded in implementing these plans and they are far from perfect. That is the reason for the low rate success in implementing sustainability plans is due to incomplete understand the system and the interaction between the various elements of the system. traditional planning efforts focus primarily on performance measures related to the system and its impact on the environment is not at the social and economic level influences. The aim of this study is first. Presenting the basic principles of sustainability and their importance in residential complex projects Secondly, the importance of sustainability in preserving the internal and external environment and creating local sustainability standards to achieve the concept of sustainability in residential complexes and to preserve the natural resources of the environment. Third, it is to offer an appropriate sustainability assessment methodology using relevant frameworks and analytics. This research will attempt to answer inquiries about whether the new focus on maintainability in our structures industry is helping to improve our current conditions both remotely and indoors, which is practical, affects our well-being definitively, and is an evolving component of our economy.
Özet (Çeviri)
Sürdürülebilirlik artık dünya konut ve geliştirme projelerinde en önemli konulardan biri haline gelmiştir. Birçok kuruluş planlarına sürdürülebilirlik önlemlerinin bir kombinasyonunu dahil etmeye çalışırken, çok az planlama departmanı bu planları uygulamayı başarmış ve bunlar mükemmel olmaktan çok uzaktır. Sürdürülebilirlik planlarının uygulanmasındaki düşük oranlı başarının nedeni, sistemin eksik anlaşılmasından ve sistemin çeşitli unsurları arasındaki etkileşimden kaynaklanmaktadır. Geleneksel planlama çabaları öncelikle sistemle ilgili performans ölçütlerine odaklanır ve çevre üzerindeki etkisi sosyal ve ekonomik düzeyde değildir. Bu çalışmanın amacı ilktir. Sürdürülebilirliğin temel ilkelerinin ve bunların konut kompleksi projelerindeki öneminin sunulması İkinci olarak, konut komplekslerinde sürdürülebilirlik kavramına ulaşmak ve çevrenin doğal kaynaklarını korumak için iç ve dış çevrenin korunmasında ve yerel sürdürülebilirlik standartlarının oluşturulmasında sürdürülebilirliğin önemidir. Üçüncüsü, ilgili çerçeveleri ve analitiği kullanarak uygun bir sürdürülebilirlik değerlendirme metodolojisi sunmaktır. Bu araştırma, yapı sektörümüzdeki sürdürülebilirliğe yönelik yeni odağın mevcut koşullarımızı hem uzaktan hem de iç mekanlarda iyileştirmeye yardımcı olup olmadığı, pratik olan, refahımızı kesin olarak etkileyip etkilemediği ve ekonomimizin gelişen bir bileşeni olup olmadığı hakkındaki soruları yanıtlamaya çalışmaktadır.