Niğde Belediyesi binasında sıfır atık uygulamaları
Zero waste applications in Niğde Municipality building
- Tez No: 620684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAYİB BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sıfır atık yönetimi, atığın oluşumu esnasında önlenmesini, azaltılmasını ve oluşan atığın tekrar değerlendirilmesini hedefleyen bir atık yönetim sistemidir. Sıfır atık terimi; atığın ve ürünün yapısında bulunan toksisitenin azaltılmasını ve önlenmesini, tüm kaynaklarımızın korunmasını, sistemli bir şekilde yönetilmesi gerektiğini açıklamaktadır. Sıfır atık uygulaması ile çevre ve insan yaşamına olan tehditler yok edilebilmektedir. Bu tez çalışmasında sıfır atık uygulamalarının temel amacı; atık oluşumunun olabildiğince engellenmesi, oluşan atıkların kaynaklarına göre ayrı ayrı toplanması ve bu atıkların geri dönüşümünün yapılması ile çevreye zarar verecek bir durumun engellenmesidir. Oluşan atıkların geri dönüşüm sürecine girmeden yok edilmesi, doğal kaynakların gerekenden daha hızlı bir şekilde tüketilmesine ve gelecekte ciddi çevre ve kaynak sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu sebeple var olan doğal kaynakların verimli ve planlı bir şekilde kullanılması ve oluşan atıkların geri kazandırılarak tekrar üretime dahil olması büyük önem taşımaktadır. Sıfır atık uygulama çalışmalarını ilk olarak T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde oluşan atıkları kontrol altına almak ve gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak adına, 2017 yılında“Sıfır Atık”projesini hayata geçirmiştir. İlk olarak bakanlığın ana hizmet binasında kademeli olarak başlatılan proje, hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmıştır. Sıfır Atık Projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda uygulanmasıyla beraber Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde de hayata geçirilmiştir. Bu amaçla Niğde Belediyesi binasındaki atık türleri, bu atık türleri ile ilgili sıfır atık uygulama çalışmaları ve bu çalışmada kullanılan yöntemler ve çevreye sağladığı avantajlar araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Zero waste management is a waste management system aimed at preventing, reducing and re-evaluating the generated waste during the generation of waste. Zero waste term; ıt explains the need to reduce and prevent toxicity in the structure of waste and product, to preserve all our resources, ıt should be managed in a systematic way. With the zero waste application, threats to the environment and human life can be eliminated. In this thesis, the main purpose of zero waste applications; to prevent waste generation as much as possible, to collect wastes separately according to their sources and to recycle these wastes and to prevent a situation that will harm the environment. The elimination of the wastes without going through the recycling process causes the natural resources to be consumed more quickly than necessary and serious environmental and resource problems will arise in the future. For this reason, it is of utmost importance that the existing natural resources are used efficiently and in a planned manner and that the resulting wastes are recycled and re-incorporated into production. Zero waste application studies first T.C. In 2017, the Ministry of Environment and Urbanization launched the Zero Waste Project in order to control waste generated within the framework of sustainable development principles and leave a cleaner and livable World for future generations. The Project, which was first initiated gradually in the main service building of the ministry, has become widespread both in the individual, institutional and municipal areas. Zero Waste Project, together with the implementation of the Ministry of Environment and Urban Development was launched at the Presidential Complex. For this purpose, waste types in Niğde municipality building, zero waste application studies related to these waste types, methods used in this study and environmental advantages were investigated