Türkiye'nin sıfır atık perspektifi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa uygulaması
Turkey's zero waste perspective and Istanbul University Cerrahpasa practice
- Tez No: 729767
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dünyadaki nüfusun hızlı artışı sınırlı doğal kaynakların hızlı tüketilmesine sebep olmuştur. Bunun sonucunda oluşan atıkların verimli bir şekilde yönetilmesi hızla önem kazanmaya başlamıştır. Artan atık üretimi sonucunda bir takım atık yönetim politikalarını geliştirilmesi zorunlu haline gelmiştir. Günümüzde Dünya genelinde ve Türkiye'de 'Sıfır Atık Yönetimi ' önemli bir çevre politikası haline almıştır. Türkiye 2017 yılında önemli adım atarak Sıfır Atık yönetimi çerçevesinde“Sıfır Atık Projesi”kamuoyuna resmi olarak duyurarak uygulamaya koymuştur. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2017 yılında çalışmalarına başlatılan Sıfır Atık Projesi ilk olarak bakanlık binasında ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde uygulamaya koyulmuştur. Daha Sonra kademeli olarak diğer kurum ve kuruluşlara yaygınlaştırılmıştır. Yürütülen Sıfır Atık çalışmaları çerçevesinde“12.07.2019 tarihli ve 30829 sayılı Sıfır Atık Yönetmeliğinin Ek-1'inde yer alan uygulama takviminde belirtildiği gibi ”250 ve fazla öğrencisi bulunan eğitim kurumları“ için sisteme geçişlerinin son tarihi 31.12.2020 olarak belirlenmiştir”. Bu doğrultusunda İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa bu konuyu öncülük ederek Sıfır Atık Projesini tüm yerleşkelerinde uygulamaya koymuştur. Yapılan bu tez çalışması ile ülkemizde başlatılan sıfır atık perspektifine uygun olarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa bünyesinde yürütülen faaliyetlerini incelenmiştir ve ağırlıklı olarak ambalaj atıkları ele alınmıştır. Bunun yanı sıra, yapılan çalışmaların sürekliliğinin sağlanması ve uygulamanın geliştirilmesi konuları ile ilgili oluşturulan yönetim sistemi üzerinde çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the world's population has led to the rapid consumption of the world's limited natural resources. This rapid increase in consumption creates the formation of waste which needs effective management. Recently Zero waste management has become an important environmental policy both in Turkey and the World as a whole. Turkey took an important step in 2017 by publically declaring the implementation of the Zero Waste Project in the framework of zero waste management. The Zero Waste Project, which was initiated by the Ministry of Environment, Urbanization, and Climate Change in 2017, was first implemented in the ministry building and the Presidential Complex. Later, the implementation of the Project was gradually expanded to other institutions and organizations. In this regard, Istanbul University-Cerrahpaşa pioneered this issue and implemented the Zero Waste Project on all of its campuses. İn this Study, the work done by İstanbul University Cerrahpaşa in accordance with the Zero waste Perspective initiated in Turkey as whole was thoroughly examined with special emphasis on packaging waste.