Türkiye'de Bulgaristan göçmenlerinin entegrasyonunun kuşaklararası karşılaştırması: İzmir örneği
Intergenerational comparison of the integration of Bulgarian immigrants in Turkey: The case of İzmir
- Tez No: 719179
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ŞAHİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
İnsanlık tarihinin en eski olgularından biri olan göç ve göçmenlerin entegrasyonu sosyal bilimlerin uzun süredir çeşitli yönleriyle ele aldığı bir konudur. Entegrasyon sürecinin sadece bir kuşakla sınırlı olmadığı ve entegrasyonun birkaç kuşağı etkileyen dinamik bir süreç olduğu anlayışını temel alan kuşaklararası çalışmalar göç literatüründe geniş ve önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışma, bu anlayış doğrultusunda 1989 Bulgaristan göçmenlerinin entegrasyon sürecinin kuşaklararası dönüşüm ve aktarımını incelemektedir. 1989 Bulgaristan göçmenlerinin yoğun olarak yaşadığı illerden biri olan İzmir ilinde göçmenlerle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın hane üzerinden kuşaklararası bir karşılaştırmaya dayanması nedeniyle 15'er hane olarak toplamda 30 kişi ile görüşme yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen bulgular anlatı analizi ile incelenmiştir. Göçmenlerin kendi yaşam öykülerini ortaya çıkarmayı amaçlayan bu çalışma ile göçmenlerin Türkiye'deki entegrasyonlarına ilişkin anlatılarının kuşaklararası aktarımı ortaya çıkarılmıştır. Çalışma bulguları kapsamında birinci kuşak göçmenlerin bir göçmen kimliği inşa ettiği ve bu kimliğe ilişkin bazı niteliklerin ikinci kuşağa aktarıldığı görülmüştür. Göçmenlerin Bulgaristan'daki yaşamlarından Türkiye'ye taşıdıkları kültürel değerlerle Türkiye'deki entegrasyonlarını sağlamaya yönelik anlatıların birleşerek bir entegre olma stratejisi ortaya çıkardıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Migration, as one of the oldest phenomena in the history of humanity, and the integration of immigrants is a subject that social sciences have dealt with in various aspects for a long time. Intergenerational studies, which are based on the understanding that the integration process is not limited to only one generation, but is a dynamic process that affects several generations, hold a large and significant place in the migration literature. In line with this understanding, this study examines the intergenerational transformation and transmission of the integration process of the 1989 Bulgarian immigrants. In-depth interviews were conducted with immigrants in Izmir, one of the provinces where 1989 Bulgarian immigrants live intensely. Since the study is based on an intergenerational comparison based on households, a total of 30 people were interviewed in 15 households. The findings obtained from the interviews were analyzed by narrative analysis. With this study, which aims to reveal the immigrants' own life stories, the intergenerational transmission of immigrants' narratives regarding their integration in Turkey has been revealed. Within the scope of the study findings, it was seen that the first generation immigrants built an immigrant identity and some characteristics related to this identity were transferred to the second generation. It has been seen that the cultural values that immigrants brought from their lives in Bulgaria to Turkey and the narratives aimed at ensuring their integration in Turkey have combined to create an integration strategy.