Türkiye'de ziraat fakültelerinde öğrenim gören Somali uyruklu öğrencilerin girişimci olma ve tarıma yatırım yapma istekliliğini etkileyen faktörlerin analizi
Analysis of the factors affecting the willingness to be entrepreneurs and invest in agriculture of Somali students studying at faculties of agriculture in Turkey
  1. Tez No: 719265
  2. Yazar: KALIF MOHAMUD FARAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ TAŞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Girişimci kelimesi fırsatları değerlendiren bireyleri tanımlayan bir terim olmakla birlikte fırsatların bireyin bulunduğu fiziki, sosyal ve çevresel ortamlara bağlı bir durumdur. Ekonomi biliminde bir mal veya hizmet üretmek için gerekli olan üretim faktörlerinden birisi olan girişimci, toprak (doğa, doğal kaynaklar), sermaye ve emek faktörlerini birleştiren ve yöneten kişidir. Girişimcide yenilikleri görebilme ve uygulaya bilme, işleri planlama, kişileri örgütleme, yaratıcılık, risk alma gibi birçok farklı şekilde özelliklerin olması gerekmektedir. Girişimcilik, bireylerin kendi işlerini kurma, yönetme amacıyla faaliyette bulunma, devletin ise buna yönelik olarak girişimciye hem maddi hem de manevi destek sağlama gibi durumlar geçmişten günümüze önem kazanmış bir kavram haline gelmiştir. Tarım sektörü ise temel besin ihtiyaçlarını karşılayan önemli bir sektör olmakla birlikte tarım sektöründe tedarik zinciri içindeki bütün faaliyetlerde girişimci bulmak mümkündür. Üretimin başlangıcından tüketime kadar geçen süreçte birçok alanda yeniliklere, risklere, planlamaya, yaratıcılığa gibi birçok etmene ihtiyaç vardır. Bu özelliklerde girişimcide bulunması gereken özellik olarak görülmektedir. Bu çalışmada; Türkiye'de Ziraat Fakültelerinde öğrenim gören Somali uyruklu öğrencilerin ülkelerine döndükten sonra eğitim aldıkları tarım sektöründe yapacakları girişimcilik faaliyetleri etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ayrıca öğrencilerin girişimcilik özellikleri, eğilimleri belirlenerek sosyal ve ekonomik yapının girişimcilik eğilimini ne yönde etkilediği ve aralarında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığının tespitine çalışılmıştır. Türkiye'de ziraat eğitimi alan toplam 77 adet Somali uyruklu öğrenci ile tam sayım yöntemi kullanılarak Covid-19 salgınının ve farklı illerde bulunmalarından dolayı internet üzerinden anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla işlenmiş veriler faktör analizi, frekans analizi ve tanımlayıcı istatistikler yöntemi kullanılmıştır. Faktör analizi sonucunda Türkiye'de Ziraat Fakültelerinde öğrenim gören Somali uyruklu öğrencilerin ülkelerine döndükten sonra eğitim aldıkları tarım sektöründe yapacakları girişimcilik faaliyetleri etkileyen faktörler 8 faktöre indirgenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the word entrepreneur is a term that defines individuals who evaluate opportunities, it is a situation that depends on the physical, social and environmental environments in which the individual is found. Entrepreneur, one of the production factors required to produce a good or service in economics, is the person who combines and manages the land (nature, natural resources), capital and labor factors. Entrepreneurs must have many different features such as being able to see and apply innovations, planning work, organizing people, creativity, and risk taking. Entrepreneurship, individuals' activities for the purpose of establishing and managing their own businesses, and the state providing both material and moral support to the entrepreneur for this has become a concept that has gained importance from the past to the present. Although the agricultural sector is an important sector that meets the basic nutritional needs, it is possible to find entrepreneurs in all activities within the supply chain in the agricultural sector. In the process from the beginning of production to consumption, many factors such as innovations, risks, planning and creativity are needed in many areas. These characteristics are seen as the characteristics that an entrepreneur should have. In this study; It is aimed to determine the factors that affect the entrepreneurial activities of the Somali national students studying in the Faculties of Agriculture in Turkey after they return to their countries in the agricultural sector where they receive education. In the study, the entrepreneurial characteristics and tendencies of the students were determined and it was tried to determine how the social and economic structure affected the entrepreneurial tendency and whether there was a meaningful relationship between them. A total of 77 Somali students studying agriculture in Turkey were surveyed using the full count method due to the Covid-19 outbreak and their presence in different provinces. The data obtained were processed through the SPSS program, and the method of factor analysis, frequency analysis and descriptive statistics were used. As a result of the factor analysis, the factors affecting the entrepreneurial activities of the Somali national students studying in the Faculties of Agriculture in Turkey after returning to their country, in the agricultural sector where they received education, were reduced to 8 factors.