Tarihi yapıların yer aldığı Bursa ili hanlar bölgesi için bir sismik tehlike analizi
A seismic hazard analysis for Bursa hanlar region where historical structures located
- Tez No: 719264
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP İYİSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bursa ili tarihi yapıların yer aldığı Hanlar Bölgesi'nin sismik tehlikesi değerlendirilmiş, bölgeye ait elastik ivme spektrumları ile deprem yüklerinin hesaplanılarak depremden kaynaklanan yapı hasarlarının azaltılması amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışma Bursa ili Hanlar Bölgesi için olasılıksal sismik tehlike analizi ve sahaya özel zemin davranış analizlerini kapsamaktadır. Yapılan analizlerde 50 yılda aşılma olasılığının %10 (tekrarlanma periyotu 475 yıl) olan DD-2 deprem yer hareketi ve %5 sönüm oranına göre analiz yapılmıştır. Bursa ilinde yer alan Ulu Camii merkez kabul edilerek 100 km yarıçaplı dairesel bir alanda meydana gelmiş deprem kayıtları (4.0≤M) dikkate alınmıştır. İnceleme bölgesi için yapılan olasılıksal sismik tehlike analizleri R-CRISIS v18.4.2 yazılımı kullanılmıştır. Bölgeye uygun olan Campbell-Bozorgnia 2008 NGA (CB2008) ve Chiou and Youngs 2008 NGA (CY2008) yer hareketi azalım ilişkileri kullanılmıştır. TBDY 2018'e göre inceleme alanıyla benzer özelliklerde ve tasarım spektrumuna yakın değerlerde 11 adet deprem kaydı PEER NGA Veri Bankası web sayfası aracılığıyla yapılmıştır. Zaman tanım alanında basit ölçeklendirme yöntemi ile ölçeklendirilmiştir. Sahaya özel zemin davranış analizi 11 adet deprem kaydı kullanılarak DeepSoil v7 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bu analiz ile yerel zemin koşullarının zemin büyütmesine etkisi incelenmiş olup her bir spektral periyot değeri için zemin büyütmesi oranları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the seismic hazard of the Hanlar Region of Bursa, where historical buildings and mosques are located, was evaluated, and it was aimed to calculate the elastic acceleration spectrum and earthquake loads of the region. Thus, it is aimed to reduce the structural damage caused by the earthquake. This study includes probabilistic seismic hazard analysis and site-specific response analysis for the Hanlar Region of Bursa. This study was analyzed according to the DD-2 ground motion level (return period of 475 years) and 5% damping ratio. The earthquake records (4.0 ≤ M) that occurred in a circular area with a radius of 100 km were taken into account, assuming that the Ulu Mosque in Bursa was the center. The R-CRISIS v18.4.2 software was used for probabilistic seismic hazard analyzes. Ground motion attenuation relationships of Campbell-Bozorgnia 2008 NGA (CB2008) and Chiou and Youngs 2008 NGA (CY2008) appropriate to the region were used in analysis.According to TBDY 2018, 11 earthquake records with similar characteristics to the study area and values close to the design spectrum were made via the PEER NGA Data Bank web page. It is scaled in the time history using the simple scaling method. Site-specific response analysis was performed with DeepSoil v7 software with using 11 earthquake records. The effect of local soil conditions on soil amplification was investigated and soil amplification ratios were determined for each spectral period value with this analysis.