Gastrointestinal endoskopik işlemlere ait endikasyonların ve sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of indications and results of gastrointestinal endoscopic processes
  1. Tez No: 719269
  2. Yazar: SEVİLAY ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI CELAL ULAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Gastroenteroloji, Family Medicine, Gastroenterology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Gastrointestinal sistem hastalıkları dünyada ve ülkemizde morbidite ve mortalite olarak hemen her yaş grubunu ilgilendiren ve yaygın olarak rastlanan hastalıklar grubudur. Bu hastalık grubunda morbidite ve mortalitesi düşük klinik tablolardan, yaşamsal olarak ağır klinik tablolara varan birçok klinik tablo yer almaktadır. Endoskopi; üst ve alt gastrointestinal sistem hastalıkların taramasında, tanısında ve tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir işlemdir. Biz bu çalışmamızda gastroenteroloji kliniğinde çalışmanın başladığı Ağustos 2020 tarihinden itibaren geriye doğru yapılan ardışık 2115 üst ve alt endoskopi vakasını retrospektif olarak inceledik. Çalışmamızda hastanemize gelen ve endoskopi yapılan hastalar ile ilgili epidemiyolojik veriler oluşturmak, işlem endikasyonlarının saptanması ve bu endikasyonlara karşı gelen sonuçların belirlenmesini amaçladık. Endikasyon ve sonuç dağılımı analizi yaparak istatistiki öngörü ve prediktif dağılımı ölçmeyi hedefledik. Sonuçları literatür bulguları ile karşılaştırarak benzerlikler ve farklılıkların ortaya çıkarılması, elde edilen sonuçlardan klinik fayda sağlanması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmamızda, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Endoskopi Ünitesi'nde Temmuz 2019 ve Temmuz 2020 tarihleri arasında yapılan tüm işlemlere ait işlem raporları hastane arşiv sisteminden tarandı. Endoskopi yapılan hastalara ait toplam 2115 işlem raporu (1433 özofagogastroduodenoskopi (ÖGD) ve 682 kolonoskopi) retrospektif olarak değerlendirildi. Endoskopi yapılmış hastaların endoskopi raporları endoskopi arşiv sisteminden taranarak yaş, cinsiyet, endikasyon, sonuç ve biyopsi sonuçlarını içeren veriler kaydedildi. Bulgular, istatistiksel olarak analiz edilerek bir yıllık seri değerlendirildi. Bulgular: Gastroenteroloji endoskopi ünitesinde, 682 (%32) hastaya video kolonoskopi ile 1433 (%68) hastaya ÖGD inceleme yapıldı. Hastaların 971 (%46,0)'i erkek ve 1144 (%54,0)'ü kadın olup yaşları 18 ile 93 arasında değişmekteydi. Yaş ortalaması 51,5±15,4 idi. ÖGD yapılan olgulardan 627 (%43,8)'si erkek, 806 (%56,2)'sı kadın idi. Kadınların ve erkeklerin yaş analizi yapıldığında 50 yaş ve üzerinde 50 yaş altına göre anlamlı olarak daha fazla ÖGD yapıldığı görülmüştür. En sık ÖGD yapılma endikasyonu %47,7 (683 hasta) oranı ile dispepsi idi. Bunu sırasıyla (%15,0) açıklanamamış demir eksikliği anemisi, (%12,6) GÖRH, (%7,8) üst GİS kanama, (%6,1) görüntülemede patoloji, (%5,4) istemsiz kilo kaybı, (%4,5) disfaji ve odinofaji, (%3,3) nedeni bilinmeyen diyare, (%3,3) ailede malignite öyküsü ve (%3,1) özofagogastrik varis açısından kontrol izlemekteydi. Olguların %7,2'sinde (103 hasta) ÖGD'de herhangi bir lezyon saptanmadı. En sık saptanan lezyon ise gastrit (%85,1, 1219 hasta) idi. Kolonoskopi yapılan olguların 344'ü (%50,4) erkek, 338'i (%49,6) kadın idi. Kadınların ve erkeklerin yaş analizi yapıldığında her iki cinsiyette de 50 yaş ve üzerinde 50 yaş altına göre anlamlı olarak daha fazla kolonoskopi yapıldığı görülmüştür. En sık kolonoskopi yapılma endikasyonu %22,1 (151 hasta) oranı ile açıklanamamış demir eksikliği anemisi idi. Açıklanamamış demir eksikliği anemisi endikasyonuyla yapılan endoskopik işlemlerde en sık saptanan bulgular ise (%45,1) gastrit, (%29,2) normal bulgular, (%13,1) polip idi. Genel olarak kolon temizliği yeterli olan olguların oranı %83,4 idi. Olguların %41,3 (282 hasta)'ünde kolonoskopik olarak herhangi bir lezyon saptanmadı. En sık saptanan lezyon ise polip (%31,4) idi. Toplamda 33 (%4,8) olguda kolonda kitle saptandı. Patoloji sonuçlarında kolorektal kanser oranı %6,8 (26 olgu) idi. Kolorektal kanser tanısı alanların en sık endoskopi yapılma endikasyonları açıklanamamış demir eksikliği anemisi, görüntülemede patoloji ve GİS kanamasıydı. Sonuç: Çalışmamızda hastanemiz gastroskopi ünitesinde gerçekleştirilen endoskopik işlemlerin ayrıntıları incelendi, elde ettiğimiz sonuçların sonraki çalışmalara ışık tutabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Gastrointestinal system diseases are a group of diseases that are common in almost every age group in terms of morbidity and mortality in the world and in our country. In this disease group, there are many clinical entities ranging from low morbidity and mortality to life-threatening severe clinical manifestations. Endocopy; It is a commonly used procedure in the screening, diagnosis and treatment of upper and lower gastrointestinal tract diseases. In this study, we retrospectively analyzed 2115 consecutive upper and lower endoscopy cases since the start of the study in the gastroenterology clinic in August 2020. In our study, we aimed to generate epidemiological data about the patients who admitted to our hospital and underwent endoscopy, to determine the indications for the procedure and to determine the results corresponding to these indications. We aimed to measure statistical prediction and predictive distribution by performing indication and result distribution analysis. It was aimed to reveal similarities and differences by comparing the results with the literature findings and to provide clinical benefit from the results obtained. Materials and Methods: In this study, operation reports of all procedures performed between July 2019 and July 2020 in the Süleyman Yalçın City Hospital Gastroenterology Department Endoscopy Unit were scanned from the hospital's archive system. A total of 2115 procedure reports, 1433 esophagogastroduodenoscopy (ÖGD) and 682 colonoscopies of patients who underwent endoscopy were evaluated retrospectively. The endoscopy reports of the patients who underwent endoscopy were queried from the endoscopy archive system and the data including age, gender, indication, results and biopsy results were recorded. The results were analyzed statistically and the one-year serie was evaluated. Results: In the gastroenterology endoscopy unit, a total of 682 (32%) patients underwent video colonoscopy and a total of 1433 (68%) patients underwent EGD examination. Of the patients, 971 (46.0%) were male and 1144 (54.0%) were female, and their ages ranged from 18 to 93. The mean age was 51.5±15.4 years. Of the patients who underwent EGD, 627 (43.8%) were male and 806 (56.2%) were female. When the age analysis of both genders was made, it was seen that EGD was performed significantly more at the age of 50 and above than under the age of 50. The most common indication for EGD was dyspepsia with a rate of 47.7% (683 patients). This was followed by control for (15.0%) unexplained iron deficiency anemia, (12.6%) GERD, (7.8%) upper GI bleeding, (6.1%) pathology on imaging, (5.4%) involuntary weight loss, (4.5%) dysphagia and odynophagia, (3.3%) diarrhea of unknown cause, (3.3%) family history of malignancy, and (3.1%) esophagogastric varices. No lesion as EGD was detected in 7.2% of the cases (103 patients). The most common lesion was gastritis (85.1%, 1219 patients). Of the patients who underwent colonoscopy, 344 (50.4%) were male and 338 (49.6%) were female. When the age analysis of both genders was made, it was seen that colonoscopy was performed significantly more in both sexes at the age of 50 and above than under the age of 50. The most common indication for colonoscopy was unexplained iron deficiency anemia with a rate of 22.1% (151 patients). The most common findings in endoscopic procedures performed with the indication of unexplained iron deficiency anemia were gastritis (45.1%), normal findings (29.2%), and polyp (13.1%). In general, the rate of cases with adequate bowel cleansing was 83.4%. No lesion was detected colonoscopically in 41.3% (282 patients) of the cases. The most common lesion was polyp (31.4%). A colonic mass was detected in 33 (4.8%) cases in total. The rate of colorectal cancer in pathology results was 6.8% (26 cases). The most common indications for those diagnosed with colorectal cancer were unexplained iron deficiency anemia, pathology on imaging, and GI bleeding. Conclusion: In our study, the details of the endoscopic procedures performed in the gastroscopy unit of our hospital were examined, we think that the results we obtained may shed light on future studies.