Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda son 3 yılda yapılmış kolonoskopi işlemlerinin retrospektif irdelenmesi
Retrospective evaluating of colonoscopy procedures in Ege Univercity Medical School Gastroenterology Department in last three years
  1. Tez No: 646130
  2. Yazar: FATMA EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Kolonoskopi; alt gastrointestinal sistem hastalıkların taramasında, tanısında ve tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir işlemdir. Anal kanaldan terminal ileuma kadar kolonik mukozanın net bir şekilde görüntülenmesini sağlar. Kolonoskopi, kolorektal lezyonların histopatolojik örneklemesi ve tedavisine olanak veren altın standart bir tanı ve tarama yöntemidir. Bu çalışmamızda son üç yılda gerçekleştirilen tüm kolonoskopi işlemlerinin retrospektif olarak incelenerek, işlem yapılan olguların demografik özellikleri, işlem yapılma nedenleri, işlem başarısı ve işlem sonuçlarının değerlendirilmesi; bu üç yıllık seri ile kendi verilerimizin elde edilmesi ve bu verilerin literatürde yer alan diğer çalışmalar ile karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıkların ortaya çıkarılması, elde edilen sonuçlardan klinik fayda sağlanması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda T.C. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalı Endoskopi Ünitesi'nde Mart 2013 ve Mart 2016 tarihleri arasında yapılan tüm işlemlere ait 21864 işlem raporu, rapor arşiv sisteminden tarandı. Kolonoskopi yapılan hastalara ait 4001 işlem raporu geriye dönük olarak değerlendirildi. Kolonoskopi yapılmış hastaların kolonoskopi raporları endoskopi arşiv sisteminden taranarak yaş, cinsiyet, endikasyon, kolon temizliğinin durumu, çekuma ulaşım, sonuç, biyopsi alınma durumu ve varsa yapılan işlem parametrelerini ve biyopsi sonuçlarını içeren veriler kaydedildi. Bulgular, istatistiksel olarak analiz edilerek üç yıllık seri değerlendirildi. Bulgular: Gastroenteroloji endoskopi ünitesinde, endikasyonları tarafımızca konulan toplam 3620 hastaya video kolonoskopi ile toplam 4001 endoskopik inceleme yapıldı. Hastaların 2134 (%53.3)'ü erkek ve 1867 (%46.7)'si kadın olup yaşları 18 ile 95 arasında değişmekteydi. Yaş ortalaması 55.91±14.58 idi. En sık kolonoskopi yapılma endikasyonu %19.1 oran ile polip izlemi idi. Bunu sırasıyla tarama, nedeni açıklanamayan demir eksikliği anemisi, opere kolorektal kanser izlemi, rektal kanama ve ishal izlemekteydi. Olguların %88'inde çekuma ulaşıldı. Çekuma ulaşılan olguların %61.64'ünde bağırsak temizliği yeterli idi. Genel olarak bağırsak temizliği yeterli olan olguların oranı %57.43 idi. Olguların %30.72'sinde kolonoskopik olarak herhangi bir lezyon saptanmadı. 228 olguda kolonoskopik inceleme yeterli düzeyde yapılamadı ve ideal düzeyde kolonoskopi için işlemin tekrarlanması gerekti. En sık saptanan lezyon ise kolorektal polipti (%31.92). Toplamda 138 olguda kolonda kitle saptandı. Kolorektal kanser oranı %2.92 (117 olgu) idi. Kolorektal kitle biyopsilerinde en sık görülen sonuç % 84.78 oranla adenokarsinomdu. Sonuç: Endikasyonlarımızın dağılımı incelendiğinde polip izlemi endikasyonumuzun ve İBH izlem endikasyonumuzun literatür ve ülkemiz verilerinden yüksek olması dikkat çekiciydi. Kolonoskopi yapılan olguların üçte birinde kolorektal polip saptandı ve en sık kolonoskopi sonucu normal ve yetersiz olarak sonuçlanan işlemler de dahil olmak üzere kolorektal polipti. Hemoroid ve divertikül oranlarımız literatür verileriyle benzerdi. Kolorektal kanser saptanan olgu oranlarımızın ülkemiz verileriyle benzer olduğunu ancak yabancı literatür verilerine göre düşük olduğunu saptadık. Bu çalışmada ayrıca kolonoskopide çekuma ulaşmada standart düzeye yakın olduğumuz ancak bağırsak temizliği konusunda yeterli düzeylere ulaşamadığımız görüldü. Kolonoskopi sonuçlarımızda ülseratif kolit ve Crohn Hastalığı saptama oranlarımızın literatür ve ülkemiz verilerinden yüksek olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Colonoscopy is a procedure that used largely in diagnosis, screening and management of lower gastrointestinal diseases. Colonoscopy provides an excellent view of the mucosal surface from the anal canal to the terminal ileum. It is a gold standart method for diagnosis and screening that allows biopsy and treatment of colorectal lesions. In this study we aimed to evaluate colonoscopy endications, colonoscopy results, the success of the procedure and demographic structure of the patients who underwent colonocospy by analyzing colonoscopy reports retrospectively, and compare the data with literature data and provide clinical benefit. Material and Method: Between March 2013 and March 2016 in Ege University Medical Faculty Hospital Gastroenterolgy Clinic Endoscopy Unit totally 21864 procedures were performed. All of the reports were evaluated retrospectively and 4001 colonoscopy reports were reached which have been performed between March 2013 and March 2016 in Ege University Medical Faculty Hospital Gastroenterology Clinic Endoscopy Unit. Age, gender, colonoscopy indications, the success of cecal intubation, colonoscopy findings and pathological findings were the data collected from colonoscopy reports and pathology reports. The data was analyzed statistically. Results: A total of 3620 patients between 18 and 95 years of age underwent colonoscopic examinations, and totally 4001 colonoscopic procedures have been performed. 2134 (53.3%) of the patients were male, 1867 (46.7%) were female. The mean age was 55.91±14.58 years. The most common indication was colorectal polyp surveillance (%19.1) followed by screening, iron defficiency anemia. Cecal intubation rate was 88%. Bowel preparation was good or excellent in 57.43% of colonoscopic procedures. The most common finding in colonoscopies was colorectal polyp (31.92%). The normal findings rate was 30.72%. Colorectal cancer rate was 2.92%. The most common histopathological type in colorectal tumors was adenocarcinoma (84.78%). Conclusion: Polyp surveillance and inflammatory bowel diseases surveillance rates are higher than the rates of literature. Colorectal polyp was found in one third of colonoscopies. Colorectal polyp was the most common finding in patients underwent colonoscopy. Hemorrhoid and diverticula rates were similar with the literature. Colorectal cancer rate was similar with other studies in Turkey, however, it was lower than the foreign literature. Although in our study cecal intubation rate was optimal, bowel preparation for colonoscopy was not good enough.