Elmada depo çürüklüğü oluşturan Botrytıs cinerea'ya karşı borik asit ve boraks tuzlarının antifungal etkilerinin belirlenmesi
Бор кислотасы жана боракс туздарынын алманы сактоо учурунда чирикти пайда кылган botrytis cinerea козгогучуна каршы таасирин аныктоо
- Tez No: 719283
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ERPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Elmada depo çürüklüğü oluşturan Botrytis cinerea'a 200 den fazla konukçu bitkide hasat öncesi ve hasat sonrası hastalık oluşturan fungal bir patojendir. Bu çalışmada, borik asit ve boraksın B. cinerea'a karşı antifungal etkinliği hem in vitro hem de in vivo koşullarda tespit edilmiştir. In vitro denemelerde, hem borik asit hem de boraks fungusun misel gelişmesini, spor çimlenmesini ve çim tüpü uzunluğunu güçlü bir şekilde engellemiştir. Her iki tuzun engelleyici etkileri ile artan konsantrasyonları arasında pozitif bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Bor tuzları B. cinerea'nın misel gelişmesini en yüksek konsantrasyon (%3.0)'da tamamen engellerken, bu tuzlar fungusun konidi çimlenmesini %1.0 konsantrasyonda %100 engellemiştir. Bunun yanında her iki bor tuzunun çim tüp uzaması üzerindeki engelleyici etkileri daha düşük dozlarda tespit edilmiştir. Ayrıca, boraksın borik asite göre daha toksik (yaklaşık %42) olduğu belirlenmiştir. Bununla birklikte mevcut çalışmada her iki tuzun MIC ve MFC değerinin ise %2.0 olduğu tespit edilmiştir. Borik asit ve boraks tuzlarının farklı konsantrasyonlarının B.
Özet (Çeviri)
Botrytis cinerea, which causes gray mold in apples, is a fungal pathogen that causes preharvest and postharvest disease in more than 200 host plants. In the present study, the efficacy of boric acid and borax against B. cinerea were evaluated in both in vitro and in in vivo. In in vitro experiments, strongly inhibited mycelial growth, spore germination and germ tube elongation of the fungus. The inhibitory effects of both salts were closely correlated with their increasing concentrations. While boron salts completely inhibited the mycelial growth of of B. cinerea at the 3.0% concentration, these salts inhibited the conidia germination of the fungus at 100% at 1.0% concentration. In addition, inhibitory effects of both boron salts on germ tube elongation were detected at lower doses. Also, borax was found to be more toxic (about 42%) than boric acid. However, in the current study, it was determined that the MIC and MFC values of both salts were 2.0%. In in vivo studies evaluating the preservative and curative effects of different concentrations of boric acid and borax salts against B.