Mobbingin örgüt iklimi üzerindeki etkisi: Belediye çalışanlarına yönelik bir uygulama
Effect of mobbing on organizational climate: An application for municipal employees
  1. Tez No: 719284
  2. Yazar: FERDİ EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FARUK ÖZÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Latince“mobile vurgus (istikrarsız kalabalık)”ifadesindeki“mob”sözcüğünden türemiş olan ve bir psikolojik taciz ve baskı formu olan mobbing, günümüz örgütleri ve örgütlerde çalışanlar açısından büyük bir tehlike arz etmektedir. İlk olarak, 20. yüzyılın ikinci yarısının başlarında İngiliz biyologlar tarafından kullanılmaya başlanan mobbing sözcüğü, günümüzde daha çok bir takım bireyler tarafından örgüt içindeki başka bir kişi ya da kişilere psikolojik olarak çeşitli baskılar yapılarak hedef kişilerin ruh sağlıklarının bozulmasına ve hatta işten ayrılmasına sebep olan bir duruma gönderme yapmaktadır. Mobbing girişimleri, örgütün yapısını, işleyiş tarzını ve örgüt içindeki ilişkileri baltalayarak örgütün psikolojik görüntüsü olan örgüt iklimini de etkileyebilmektedir. Bu çalışmada mobbingin örgüt iklimine olan etkisi araştırılmıştır. Araştırmada örgüt iklimi; literatürdeki genel eğilime uygun bir şekilde tek bir boyut olarak değil iklimi belirleyen alt boyutlar olan ekip çalışması, insan ilişkileri, olumsuz etkileşim ve iletişim boyutlarıyla ele alınırken mobbing tek boyutta ele alınmıştır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde, mobbing kavramı ve örgüt iklimi kavramı alanyazından faydalanılarak incelenmiş, üçüncü ve son bölümde de Orta Anadolu'daki dört ilçe belediyesinde yapılan anket uygulaması yoluyla bu iki kavram arasındaki ilişki ortaya konularak mobbingin örgüt iklimi üzerindeki etkisi ve bu kavramların demografik özelliklikler bakımından farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Bu belediyelerde yapılan anket sonucunda maruz kalınan mobbing düzeyi arttıkça ekip çalışması, insan ilişkileri ve iletişim algı düzeyleri azalmakta, olumsuz etkileşim algı düzeyi ise artmaktadır. Sonuç olarak, mobbingin örgüt iklimi üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğunu ifade etmek mümkündür. Ayrıca yapılan ''Bağımsız Örneklem t-Testi'' ve ''Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi''ne göre mobbing ve örgüt iklimi algı düzeylerinin bireylerin cinsiyetlerine, yaşlarına, eğitim düzeylerine, medeni durumlarına, işletme veya kurumdaki pozisyonlarına, kurumdaki çalışma sürelerine ve toplam görev sürelerine bağlı olarak farklılık gösterdiği sonucuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobbing, derived from the word“mob”that is a part of the phrase“mobile vurgus (unstable crowd)”in Latin, poses a great danger, as a form of psychological harassment and repression, for today's organizations and employees. The word mobbing was originally started to be used by British biologists at the beginning of the second half of the 20th century. It refers to a situation in which various psychological pressures exerted on another person or persons within the organization by certain individuals, effecting the mental health of those person or persons to deteriorate and even the target persons to quit their jobs. Mobbing attempts also affects the organizational climate, the psychological image of the organization, by undermining the organization's structure, functioning style, and relationships within the organization. In this study, the effect of mobbing on the organizational climate has been explored. While mobbing is taken as a single component, the organizational climate is dealt with over teamwork, human relations, interaction and communication dimensions rather than a single dimension in accordance with the general tendency in the literature. In the first and second parts of the study, the concept of mobbing and the concept of organizational climate was studied by means of the relevant literature. Then, in the third and last part, the effect of mobbing on the organizational climate was uncovered and it was inquired whether there is a relationship between demographic features and these concepts through the survey conducted in four municipalities from Middle Anatolia. As a result of the survey conducted in these municipalities, it has been observed that, as the level of mobbing increases, teamwork, human relations and communication perception levels decrease, and the level of negative interaction perception increases. Thus, it can be inferred that mobbing affects the organizational climate strongly. It has also been found that mobbing and organizational climate perception levels vary erceen based on individuals' gender, age, education level, marital status, business or institution positions, and work in the institution on their duration and total term of office, according to the“Independent Sample t-Test”and“One-Way Analysis of Variance (ANOVA) test.”