Direct multi-touch ınteraction on a stereoscopic tabletop display
Bir stereoskopik masaüstü ekranda doğrudan çok dokunuşlu etkileşim
  1. Tez No: 719305
  2. Yazar: KASIM ÖZACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YOSHIFUMI KITAMURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tohoku University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Stereoskopik görüntüleme sistemleri, 3D etkileşim ve görselleştirme için birçok fırsat ve zorluklar sağlar. Bu çalışma, IllusionHole [1] etkileşimli stereoskopik görüntüleme sistemi üzerinde doğrudan bir havada çok dokunmalı etkileşimi önermektedir. Bir kullanıcı, 3 boyutlu bir sanal ortamda parmakların hareket takibini kullanarak, görüntülenen 3B sanal görüntülere doğrudan dokunabilir ve bunları hareket ettirme, döndürme ve ölçekleme gibi doğrudan manipülasyonlarını gerçekleştirebilir. Manipülasyonlar, IllusionHole sisteminin benzersiz özelliklerinden yararlanır. Önerilen etkileşimler, çeşitli nesne yerleştirme görevleri ile kontrollü bir deneyde değerlendirilmiştir. Performans ve sınırlamalar verimlilik analizleri ve kullanıcı değerlendirmeleri yoluyla tartışılmaktadır. Sonuçlar, önerilen etkileşimin geleneksel bir 3D fare arayüzünden daha hızlı ve daha sezgisel olduğunu açıkça göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Stereoscopic display systems provide many opportunities and challenges for 3D interaction and visualization. This study proposes a direct mid-air multi-touch interaction on the IllusionHole [1] interactive stereoscopic display system. By registering the 3D virtual space and using motion tracking of fingers, a user can directly touch displayed 3D virtual images and perform 3-dimensional direct manipulations of them, such as translation, rotation and scaling. The manipulations take advantage of the unique features of IllusionHole system. The proposed interactions are evaluated in a controlled experiment with several object docking tasks. The performance and limitations of the system are discussed through analysis on efficiency and through subjective assessments. Results clearly showed that the proposed interaction is faster and more intuitive than a conventional 3D mouse interface.