Understandings and experiences of common mental health difficulties of Turkish-speaking people in the UK
İngiltere'de yaşayan Türkiyeli göçmenlerin yaygın ruh sağlığı rahatsızlıklarına ilişkin algıları ve tecrübeleri
- Tez No: 719304
- Danışmanlar: PROF. GİLL GREEN, DR. FRANCES BLUMENFELD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Essex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Doğu dillerinin duygusal sıkıntıları ifade etmek için gereken sözcükleri sağlamada yetersiz olduğu, ve Türkçe konuşanlar da dahil olmak üzere, bunun psikolojik sıkıntıların bedensel hastalıklarla ifade edilmesine yol açtığı iddiaları literatürde mevcuttur. Fakat sistematik bir literatür taraması ile yapılan kapsamlı bir inceleme bu iddianın yanlışlığını göstermektedir. Bu çalışma, İngiltere'de yaşayan Türkiyeli birinci nesil göçmenlerin yaygın ruh sağlığı rahatsızlıklarına ilişkin algı ve deneyimlerine odaklanan ilk çalışmadır. Çalışma, ana dili Türkçe olan bir araştırmacı tarafından yapılmıştır. Amaç: Bu çalışmanın amacı, Birleşik Krallık'ta yasayan Türkiyeli göçmenlerin yaygın ruh sağlığı rahatsızlıkları hakkındaki algılarını ve deneyimlerini incelemektir. Yöntem: Nitel bir araştırma metodolojisi benimsenmiş ve çalışmanın yapıldığı anda veya geçmişte yaygın ruh sağlığı sorunları olduğunu belirten on sekiz Türkiyeli göçmen ile Türkçe olarak yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Daha önceden psikolojik terapi almış kişiler çalışmaya dahil edilmemiştir. Verileri yorumlamak için tematik analiz kullanılmıştır. Alıntılar araştırmacı tarafından İngilizceye çevrilmiştir. Bulgular: Psikolojik sıkıntıların kendini gösteriş biçimini, psikolojik sıkıntıların nedenlerini ve onları besleyen şeyleri, sıkıntılarla/semptomlarla baş etme stratejilerini ve sağlık çalışanlarından ruh sağlığı hizmeti almaya yönelik tutumları kapsayan toplamda on dört alt temalı dört tema oluşturuldu. Katılımcılar hem duygusal hem de fiziksel semptomlar yaşadıklarını bildirdiler. Psikolojik sıkıntılarını ailelerinin kendilerini yetiştirme biçimleriyle, yaşadıkları travmatik olaylarla, içinde yaşadıkları zor koşullarla, Birleşik Krallık'ta maruz kaldıkları ayrımcılıklarla, kişilerarası ilişkilerle ve kendi hataları/yetersizlikleriyle ilişkilendirdiler. Psikolojik sıkıntılarıyla başa çıkmak için kullandıkları pek çok faaliyet ve yöntemden bahsettiler. Katılımcılar psikolojik yardım almaya açık olduklarını belirtmelerine rağmen, bazılarının bunu Birleşik Krallık'ta alma konusunda çekinceleri vardı. Sonuç: Bu çalışma, literatürle uyumlu olarak, İngiltere'deki Türkiyeli göçmenlerin psikolojik sıkıntılarını hem duygusal hem de fiziksel olarak yaşadıklarını ve ifade ettikleri bulmuştur. Katılımcıların psikolojik sıkıntıların kökenlerine ilişkin anlayışları temelde psikososyaldi, ancak biyolojik ve geleneksel modellerin unsurlarını da içeriyordu ve dinamik, çok modelli bir anlayıştan besleniyordu. Araştırmacıların, klinisyenlerin ve politikacıların Türkiyeli göçmenler hakkındaki basmakalıp iddiaları terk etmesi ve her topluluk için anlamlı ve etkili olacak hizmetleri sağlamaya odaklanması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Some argue that Eastern languages are insufficient to provide the verbal resources to express emotional distress, resulting in emotional difficulties being expressed in bodily illnesses, including by Turkish-speakers. However, this comprehensive investigation of the literature through a systematic review contradicts this claim. This is the first study conducted in the UK with first-generation Turkish-speaking diaspora regarding their understandings and experiences of common mental health difficulties. The study was conducted by a native Turkish-speaking researcher. Aim: The aim of this study was to explore the understandings and experiences of common mental health difficulties of Turkish-speaking people in the UK. Methods: A qualitative research methodology was adopted and semi-structured interviews were conducted in Turkish with eighteen Turkish-speaking people who self-identified as having common mental health difficulties, either currently or in the past. People who had received talking therapies were excluded. Thematic analysis was used to interpret the data. Quotations were translated into English by the researcher. Results: Four themes with fourteen subthemes were generated covering the presentation of difficulties, the causes and sources of the difficulties, coping strategies and attitudes towards getting professional mental health help. Participants reported experiencing both emotional and physical symptoms. They linked their distress to their upbringing, traumatic events, situational circumstances, discriminatory encounters in the UK, interpersonal relationships and their own mistakes / inabilities. They reported many resources for coping and despite being open to the receiving mental health help, some had reservations about seeking it in the UK. Conclusions: In line with the literature, this study found that Turkish-speakers experienced and expressed their distress in both emotional and physical terms. Their understanding of distress was mainly psychosocial but contained elements of biological and traditional models drawing on a dynamic, multi-model understanding. It is important for researchers, clinicians and policy makers to move past stereotypical claims about Turkish-speaking immigrants and to provide meaningful and effective care for every and any community.