El ve el bileği yaralanmaları sonrası kinezyofobi ile üst ekstremite fonksiyonelliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between kinesophobia and upper extremity functionality after hand and wrist injury
  1. Tez No: 719306
  2. Yazar: OZAN TÜNCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HOŞBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmanın amacı; el veya el bileği yaralanması nedeni ile cerrahi geçiren olgularda kinezyofobi, eklem hareket açıklığı, kavrama kuvvetleri, ağrı ve fonksiyonel beceri düzeyini cerrahiden sonraki 6. ve 12. haftalarda değerlendirerek bu değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesinde Aralık 2020 ve Haziran 2021 tarihleri arasında yürütülen çalışmaya yaşları 18-65 arasında değişen, 44 birey alındı. Elin ağrı şiddeti“Nümerik Derecelendirme Ölçeği”, kinezyofobi düzeyi“Tampa Kinezyofobi Ölçeği”, fonksiyonel beceri düzeyi“Kol, Omuz ve El Sorunları Hızlı Anketi”ile değerlendirildi. Kaba kavrama kuvvetini ölçmek için“Jamar hidrolik el dinamometresi”, pinç kuvvetlerini ölçmek için“Jamar hidrolik pinçmetre”kullanıldı. Aktif eklem hareket açıklığını ölçmek için“Jamar parmak gonyometresi”kullanılarak“Amerikan El Cerrahisi Topluluğu”tarafından tanımlanan“Toplam Aktif Hareket”metoduna göre ölçümler yapıldı ve kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study; The aim of this study is to examine the relationship between these variables by evaluating the kinesiophobia, range of motion, grip strength, pain and functional skill level at the 6th and 12th weeks after the surgery in patients who underwent surgery due to hand or wrist injury. 44 individuals aged between 18-65 were included in the study, which was conducted at Yeni Yüzyıl University Gaziosmanpaşa Hospital between December 2020 and June 2021. Pain intensity of the hand was evaluated with the“Numeric Rating Scale”, the level of kinesiophobia was evaluated with the“Tampa Scale of Kinesiophobia”, and the functional skill level was evaluated with the“Quick Disabilities of Arm, Shoulder and Hand”.“Jamar hydraulic hand dynamometer”was used to measure rough grip force and“Jamar hydraulic pinchmeter”was used to measure pinch forces. Measurements were made and recorded according to the“Total Active Motion”method defined by the“American Society for Surgery of the Hand”using the“Jamar finger goniometer”to measure the active joint range of motion.