Ortaokul fen bilimleri dersinde laboratuvar kullanımının öğretmen ve öğrenciler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of laboratory use in secondary school science lessons in terms of teachers and students
  1. Tez No: 719324
  2. Yazar: SAMET ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmen ve öğrenci açısından laboratuvarın önemi, kullanılıp kullanılmadığı, en çok hangi sınıflarda laboratuvarın kullanıldığı ve hangi ünite konularında daha sık deneyler yapıldığı, laboratuvardaki gelişmelerin takip edilip edilmediği, laboratuvar malzemelerinin deneyler için yeterli olup olmadığı, öğrenci ve öğretmenlerin laboratuvar kullanımına yaklaşımlarını değerlendirmektir. Bu çalışma 2021-2022 eğitim-öğretim yılı 1. döneminde, Kocaeli ili İzmit ilçesinde görev yapan 47 Fen Bilimleri öğretmeni ve ortaokul 8. sınıf (N=796) öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplamada genel tarama modelinde betimsel bir çalışma olarak fen laboratuvarı kullanılma durumu değerlendirme anketi uygulanmıştır. Öğrencilere uygulanan fen laboratuvarı kullanımına yönelik durum belirleme anketi ile öğretmenlere uygulanan fen laboratuvarı kullanılma durumunu değerlendirme anketinden elde edilen veriler SPSS paket programına girilerek fen bilimleri dersinde fen laboratuvarı kullanımına yönelik öğretmen ve öğrenci görüşleri analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda Fen bilimleri öğretmenlerinin ve öğrencilerin laboratuvar kullanımı konusunda en büyük engellerinin laboratuvarlardaki malzeme eksikliği, öğrenci sayısının laboratuvar için fazla olması ve programla belirlenen ders saatinin yetersiz olduğu belirlenmiştir. Ayrıca laboratuvarların birçok bakımdan faydalı olduğunun düşünüldüğü, buna rağmen deney ve etkinlik çalışmalarının gerçekleştirilmesinde laboratuvarların etkin kullanılmadığı ortaya çıkmış, laboratuvar kullanımında yaşanan sorunlar tespit edilmiş, laboratuvar çalışmalarının daha sık ve etkin yapılabilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the importance of the laboratory for teachers and students, whether it is used or not, in which classes the laboratory is used the most, and in which unit subjects experiments are carried out more frequently, whether the developments in the laboratory are followed, whether the laboratory materials are sufficient for the experiments, and the approaches of the students and teachers to the use of the laboratory. This study was carried out with 47 Science teachers and secondary school 8th grade (N=796) students working in Kocaeli province Izmit district in the 1st term of the 2021-2022 academic year. As a descriptive study in the general survey model, a science laboratory evaluation questionnaire was used to collect data. The data obtained from the situation determination questionnaire for the use of science laboratory applied to the students and the questionnaire for the evaluation of the use of science laboratory applied to the teachers were entered into the SPSS package program and the opinions of the teachers and students regarding the use of the science laboratory in the science lesson were analyzed. As a result of the research, it was determined that the biggest obstacles for science teachers and students in the use of laboratories were lack of materials in the laboratories, the number of students was too high for the laboratory, and the lesson hours determined by the program were insufficient. In addition, it has been revealed that laboratories are thought to be beneficial in many respects, but laboratories are not used effectively in the realization of experiment and effectiveness studies, the problems experienced in the use of laboratories have been identified, and suggestions are presented for more frequent and effective laboratory studies.