Türk siyaset tarihinde asker-sivil ilişkileri kapsamında 28 Şubat Süreci
28 February Process within the scope of military-civilian relations in the history of Turkish politics
  1. Tez No: 719337
  2. Yazar: YAŞAR ASILTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER GENÇ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Demokrasi yönünden gerekli gelişmeyi gösterememiş ülkelerde asker ve sivil alanlar arasına net bir ayrım çizilememiş ve bazı zamanlarda askerin siyasete müdahale etmekten çekinmediği modeller ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla, demokratik Batı toplumlarında askeri darbe, muhtıra ve müdahale gibi olaylara pek rastlanmazken, demokratik yönden gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkeler sık sık siyasete askerin darbe veya dolaylı müdahalesi ile karşılaşmaktadır. Her askeri darbe ya da müdahalenin kendine özgü dinamikleri olsa da 28 Şubat Post-modern darbesi kendinden önceki müdahalelerden çok daha farklıdır. Diğer askeri müdahalelerde, askerin direkt bir rolü olduğu aşikar olsa da, 28 Şubat sürecinde askerin direkt olarak ön planda olmadığı, medya ve sivil toplum kuruluşları ile beraber, siyasete müdahalede bulunduğu iddia edilmektedir. Yakın Türk siyaseti tarihinde yaşanan darbelerin ortak özelliği birden ve aniden yaşanmış olmalarıdır. Oysa ki 28 Şubat Post-Modern Darbesi başlı başına bir süreçtir. Başlangıç olarak kesin bir tarihi yoktur, olaylar silsilesinin devamıdır. 28 Şubat süreciyle beraber askerler, siviller üzerinde eskisine kıyasla hiç olmadığı kadar fazla bir güç elde etmişler ve baskı kurmuşlardır. Askerler bu yeni rolüyle perde arkasından istedikleri gibi karar verdirmişler, ülke yönetimi hakkında söz sahibi olmuşlardır. Bu çalışmanın amacı 28 Şubat sürecinin asker-sivil ilişkileri üzerindeki etkilerini incelemektir. Literatür taramasında elde edilen bulgular, objektif bir şekilde değerlendirilerek, Silahlı Kuvvetlerin 28 Şubat sürecinde siyasete yapmış olduğu dolaylı müdahalenin, Türk siyaset ve demokrasisine, asker-sivil ilişkileri üzerine etkileri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In countries that have not shown the necessary development in terms of democracy, a clear distinction could not be drawn between the military and civilian areas, and models have emerged in which the military does not hesitate to intervene in politics from time to time. Therefore, while events such as military coups, memorandums and interventions are not common in democratic Western societies, countries that are not democratically developed or developing are frequently faced with military coups or indirect interventions in politics. Although each military coup or intervention has its own dynamics, the post-modern coup of February 28 is much different from the previous interventions. Although it is obvious that the military has a direct role in other military interventions, it is claimed that the military was not directly at the forefront during the February 28 process and intervened in politics together with the media and non-governmental organizations. The common feature of the coups in the recent history of Turkish politics is that they happened suddenly and suddenly. However, the February 28 Post-Modern Coup is a process in itself. It does not have a definite date to begin with, it is a continuation of the sequence of events. With the February 28 process, the soldiers gained more power than ever before and put pressure on civilians. With this new role, the soldiers made decisions as they wished behind the scenes, and they had a say in the administration of the country. The aim of this study is to examine the effects of the February 28 process on military-civilian relations. The findings obtained in the literature review will be evaluated objectively, and the effects of the indirect intervention of the Armed Forces in politics during the 28 February process on Turkish politics and democracy and on military-civilian relations will be evaluated.