Farklı Nİ-Tİ eğe sistemlerinin apikalden taşan debris miktarı üzerine etkileri
The effects of different Nİ-Tİ file systems on the amount of apical debris extrusion
  1. Tez No: 719338
  2. Yazar: FUNDA DENİZ ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR TOPUZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Diş Hastalıkları Tedavisi ve Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı; resiprokasyon hareketi ile çalışan tek eğe sistemi olan Reciproc (VDW, Münih, Almanya), rotasyon hareketi ile çalışan tek eğe sistemi olan One Shape (Micro-Mega, Cedex, Besancon, Fransa), rotasyon hareketi ile çalışan çoklu eğe sistemi olan ProTaper Universal (Dentsply, Maillefer, Ballaigues, İsviçre) ve adaptif hareket ile çalışan çoklu eğe sistemi olan TwistedFile Adaptive Sistemi (SybronEndo, Orange, CA, Amerika) kullanılarak yapılan kök kanal şekillendirmesi sırasında apikalden taşan debris miktarını karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışmamızda düz, tek köklü ve tek kanallı 80 adet mandibular premolar insan dişi kullanılmıştır. Kök eğimleri, apikal foramen genişlikleri ve çalışma boyları açısından standardize edilmiş olan dişler, her bir grupta 20 adet olacak şekilde rastgele 4 gruba ayrılmıştır. 10 numaralı K tipi eğe ile dişlere ait kanal boyları ölçülerek, bulunan kanal boylarından 0.5 mm kısa olacak şekilde çalışma boyları kaydedilmiştir. Bütün Ni-Ti döner eğe sistemleri üretici talimatlarına göre ve tek operatör tarafından kullanılmıştır. Debris miktarının incelenmesi için Myers & Montgomery'nin tanımladığı deney düzeneğinden yararlanılmıştır. Her grupta eşit miktarda yıkama solüsyonu aynı protokol ile kullanılmış ve sonrasında buharlaştırılarak taşan debrisin ağırlığı 10-4 hassaslıktaki terazi ile ölçülmüştür. Verilerin değerlendirilmesinde Levene, Shapiro-Wilk, Kruskal Wallis ve Bonferroni-Dunn testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the amount of apically extruded debris during root canal treatment using Reciproc the single-file system working with reciprocating motion, One Shape the single-file system working with rotation motion, ProTaper Universal the multiple-file system working with rotation motion and TwistedFile Adaptive the multiple-file system working with adaptive motion. A total of eighty extracted straight, single rooted and single canal human mandibular premolar teeth were used. The teeth were standardized in terms of root inclination, apical foramen widths and working lengths and randomly divided into 4 groups (n ꞊ 20). The canal lengths of the teeth were measured with the number 10 K-file and the working lengths were recorded 0.5 mm shorter than the entire canal length. All Ni-Ti rotary file systems were used according to the manufacturer's instructions and by a single operator. The experimental setup defined by Myers & Montgomery was used to examine the amount of debris. Equal amount of irrigation solution was used in each group with the same protocol, and the weight of the debris that was evaporated afterward was measured with a scale with a precision of 10-4. Data were analyzed with Levene, Shapiro-Wilk, Kruskal Wallis and Bonferroni-Dunn tests.