Deneysel tıkanma sarılığı modelinde gül yağının karaciğer hasarı üzerine etkileri
The Effects of Rose Oil on Liver Damage in an Experimental Model of Obstructive Jaundice
  1. Tez No: 719358
  2. Yazar: SERDAR ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Tıkanma sarılığı, hücresel düzeyde başlayan oksidatif hasardan multiorgan yetmezliğine kadar uzanan geniş spektrumlu bir patolojidir. Rosa Damascena'nın antiinflamatuar, hepatoprotektif ve antioksidan etki başta olmak üzere literatürde bahsedilmiş birçok terapötik etkisi mevcuttur. Bu çalışamadaki amacımız; deneysel tıkanma sarılığı oluşturulmuş sıçanlarda Türk gül yağı uygulamasının karaciğer hasarı üzerine etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 150–200 gram aralığında, Wistar-Albino ırkı toplam 40 dişi sıçan, Sham (n:10), (TS) Tıkanma Sarılığı (n:15) ve (GY) Tıkanma sarılığı + Gül Yağı (n:15) olacak şekilde 3 gruba ayrılmıştır. Gül yağı grubuna 7 gün süreyle oral yoldan 100mg/kg/gün Türk gül yağı verilmiştir. Yedi gün sonunda alınan kan örneklerinden AST, ALT, ALP, GGT, T.Bil., IL-6, IL-8 ve TNF- düzeyleri incelenmiştir. Karaciğer doku örneklerinden ise histopatolojik inceleme ve doku MDA, MPO, GSH-Px, SOD ve CAT düzeyleri değerlendirilmiştir. Bulgular: Ortalama IL-6, IL-8 ve TNF- değerlerinde, gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (sırasıyla, p=0,082, p=0,604, p=0,321). CRP ile gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edildi (p=0,002). GY grubundakilerin CRP ortalamasının, Sham grubundakilerine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazla olduğu görüldü. MDA ile gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı (p=0,321), fakat Gül yağı grubunda tıkanma sarılığı grubuna göre daha düşük saptandı. Ortalama SOD, GSH-Px değerleri ile gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlenmedi (sırasıyla, p=0,170, p=0,198). CAT ile gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı (p=0,010). Sham grubundakilerin CAT ortalaması, GY grubundakilere göre istatistiksel olarak anlamlı derece de yüksekti. MPO ile gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı (p=0,775). Ortalama AST değeri ile gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görüldü (p=0,011). TS ve GY grubundaki sıçanların ortalama AST değerinin, Sham grubundakilere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edildi. GY grubunda TS grubuna göre daha düşük seviyedeydi. Ortalama ALT değeri ile gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlenmedi (p=0,058), fakat GY grubunda TS grubuna göre daha düşük seviyede saptandı. Ortalama ALP değeri ile gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görüldü (p=0,037). GY grubundaki sıçanların ortalama ALP değerinin, Sham grubundakilere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu elde edildi. GY grubunda TS grubuna göre daha düşük seviyede olduğu saptandı. Ortalama GGT değeri ile gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı (p=0,001). TS grubundaki sıçanların ortalama GGT değerinin, Sham grubundakilere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu görüldü. Ayrıca GY grubunda TS grubundan daha düşük seviyede olduğu saptandı. Ortalama T.Bil. değeri ile gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görüldü (p=0,001). TS grubundaki sıçanların ortalama T.Bil. değerinin, Sham grubundakilere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu elde edildi. GY grubunda TS grubuna göre daha düşük seviyede olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Obstructive jaundice is a broad-spectrum pathology that starts at the cellular level and ranges from oxidative damage to multiorgan failure. Rosa Damascena has many therapeutic effects mentioned in the literature, especially anti-inflammatory, hepatoprotective and antioxidant effects. Our aim in this study; to examine the effects of Turkish rose oil application on liver damage in rats with experimental obstructive jaundice. Materials and Methods: In the study, a total of 40 Wistar-Albino female rats in the 150-200 g range, Sham (n:10), (TS) Obstructive Jaundice (n:15) and (GY) Obstructive Jaundice + Rose Oil (n:15) were divided into three groups. The rose oil group was given 100 mg/kg/day Turkish rose oil orally for 7 days. AST, ALT, ALP, GGT, T.Bil., IL-6, IL-8 and TNF-a levels from blood samples taken at the end of seven days were examined. Histopathological examination and tissue MDA, MPO, GSH-Px, SOD and CAT levels were evaluated from liver tissue samples. Results: There was no statistically significant difference between the groups in the mean IL-6, IL-8 and TNF-a values (p=0.082, p=0.604, p=0.321, respectively). A statistically significant relationship was found between CRP and the groups (p=0.002). It was observed that the mean CRP of the GY group was statistically significantly higher than that of the control group. There was no statistically significant relationship between MDA and the groups (p=0.321), but it was found to be lower in the rose oil group than in the obstructive jaundice group. No statistically significant correlation was observed between the mean SOD, GSH-Px values and the groups (p=0.170, p=0.198, respectively). A statistically significant relationship was found between CAT and the groups (p=0.010). The mean CAT in the sham group was also statistically significantly higher than those in the GY group. There was no statistically significant relationship between MPO and the groups (p=0.775). There was a statistically significant correlation between the mean AST value and the groups (p=0.011). It was determined that the mean AST values of the rats in the TS and GY groups were statistically significantly higher than those in the sham group. It was lower in the GY group than in the TS group. There was no statistically significant relationship between the mean ALT value and the groups (p=0.058), but it was found to be lower in the GY group than in the TS group. There was a statistically significant relationship between the mean ALP value and the groups (p=0.037). It was found that the mean ALP value of the rats in the GY group was statistically significantly higher than those in the sham group. It was found to be at a lower level in the GY group than in the TS group. A statistically significant correlation was found between the mean GGT value and the groups (p=0.001). It was observed that the mean GGT value of the rats in the TS group was statistically significantly higher than those in the sham group. In addition, it was found to be lower in the GY group than in the TS group. There was a statistically significant relationship between the mean T.Bil. value and the groups (p=0.001). It was found that the mean T.Bil. value of the rats in the TS group was statistically significantly higher than those in the sham group. It was found to be at a lower level in the GY group than in the TS group.