Deneysel tıkanma sarılığı modelinde gül yağının bakteriyel translokasyona etkisi
The effect of rose oil on bacterial translocation in the experimental model of obstructive jaundice
- Tez No: 784118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZAFER SABUNCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Tıkanma ikterinde asıl mortaliteye neden olan olay endotoksemi olup buradan başlayan bir inflamatuar süreç tüm sistemleri etkilemektedir. Gül yağının literatürde antiinflamatuar ve antibakteriyel özellikleri bildirilmiştir. Bu etkileri göz önünde bulundurulduğu zaman gül yağının tıkanma ikterinde meydana gelen bakteriyel translokasyon ve sonrasında oluşabilecek hasarları engellemede kullanılabileceği düşünülmüş olup çalışmamızın amacı böyle bir etki olup olmadığını test etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 200 – 250 gram ağırlığında, Wistar - Albino cinsi 40 adet sıçan, Sham (n:10), (TS) Tıkanma Sarılığı (n:15) ve (GY) Tıkanma sarılığı + Gül Yağı (n:15) olacak şekilde 3 gruba ayrılmıştır. GY grubuna yedi gün boyunca oral olarak 100 mg/kg/gün Türk Gül Yağı verilmiştir. 7. günün sonunda alınan kan numunelerinden Total bilirubin (T.Bil), Alkalen Fosfataz (ALP), Gama Glutamil Transferaz (GGT), Alanin Aminotransferaz (ALT), Aspartat Aminotransferaz (AST) değerleri çalışılmıştır. Mezenter lenf nodu (MNL), dalak ve kan örnekleri alınarak mikrobiyolojik olarak uygun kültürlere ekilerek bakteri üremeleri değerlendirilmiştir. Bulgular: T. Bil değerleri gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermektedir (X2:13,82; p0,05). Sonuç: Çalışmamızda deneysel tıkanma ikteri oluşturulan ratlarda kolestaza bağlı ve karaciğer hasarına bağlı olarak kanda AST, ALT, ALP, GGT, Total Bilirubin değerleri anlamlı olarak artmış olup oral yoldan gül yağı verilmesinin kanda bu değerleri azalttığı izlendi. Bu çalışmada gül yağı ile beslenen grupta dalak, MLN ve kanda tıkanma sarılığı oluşturulan gruba göre daha az bakteriyel üremenin olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The main cause of mortality in the occlusion icterus is endotoxemia, and an inflammatory process that starts from here affects all systems. Anti-inflammatory and antibacterial properties of rose oil have been reported in the literature. Considering these effects, it was thought that rose oil could be used to prevent bacterial translocation and subsequent damage that may occur in clogging, and the aim of our study is to test whether there is such an effect. Materials and Methods: In our study, 40 Wistar-Albino rats weighing 200–250 grams were divided into 3 groups as Sham (n:10), (TS) Occlusion Jaundice (n:15) and (GY) Occlusion Jaundice + Rose Oil (n:15). separated. The GY group was given 100 mg/kg/day Turkish Rose Oil orally for seven days. Total bilirubin (T.Bil), Alkaline Phosphatase (ALP), Gamma Glutamyl Transferase (GGT), Alanine Aminotransferase (ALT), Aspartate Aminotransferase (AST) values were studied from the blood samples taken at the end of the 7th day. Bacterial growth was evaluated by taking mesenteric lymph node (MNL), spleen and blood samples and inoculating them into microbiologically appropriate cultures. Results: T. Bil values show a statistically significant difference between the groups (X2:13.82; p0.05). Conclusion: In our study, blood AST, ALT, ALP, GGT, Total Bilirubin values were significantly increased in rats with experimental obstructive icterus due to cholestasis and liver damage, and it was observed that oral administration of rose oil decreased these values in the blood. In this study, it was observed that the group fed with rose oil had less bacterial growth than the group with spleen, MLN and obstructive jaundice in the blood.