Bir Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı yaşlılarda kırılganlık ve fonksiyonelliğin depresif semptomlara etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of frailty and functionality on depressive symptoms in elderly registered in A family HEALTH center
- Tez No: 719357
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPEREN KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Geriatri, Psikiyatri, Family Medicine, Geriatrics, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Güngören Güneştepe Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı yaşlılarda kırılganlık ve fonksiyonelliğin depresif semptomlarla ilişkisini araştırmak amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: Kesitsel bir çalışma olan çalışmamızda, çalışmaya katılmayı kabul eden ve aydınlatılmış onamı alınmış 150 gönüllüye hazırlanan genel anket formu ile mental durum taraması için eğitimsiz kişilere eğitimsizler için mini mental test, eğitimli kişilere standardize mini mental durum testi, kırılganlık ölçümü için Tilburg Kırılganlık Ölçeği, fonksiyonellik ölçümü için Katz Temel Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği ve Lawton Brody Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçekleri ve depresif semptomlar için Yesavage Geriatrik Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Gönüllülerin %66'sı(n=99) normal %34'ü(n=51) depresif (%14 olası % 20 yüksek ihtimal) idi. Kadınlar, kronik hastalığı olanlar, sağlıksız olduğunu düşünenler, evdeki yaşam ortamından memnun olmayanlar, kırılganlar arasında anlamlı olarak depresif semptomlar yüksek oranda görülmekte idi. Evdeki yaşam ortamından memnun olmadığını belirtenlerin tamamı depresifti. Kırılganlık, cinsiyet, kronik hastalık varlığı, sağlıklı olup olmadığı düşüncesi, GYA ve EGYA ölçek puanlarının bağımsız faktörler olarak dâhil edildiği regresyon analizinde kırılganlığın depresyonu 6,73 kat(%95 CI 2,71-16,74), sağlıklı olmadığını düşünmenin ise 2,8(%95 CI 1,11-7,09) kat artırdığı hesaplandı. Fonksiyonellik ve ileri yaş depresyonu arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Sonuç: Birinci basamakta“evdeki yaşam ortamından memnun musunuz”ve“sağlıklı olduğunuzu düşünüyor musunuz”sorusuna olumsuz yanıt veren ve kırılgan olan yaşlılarda ileri yaş depresyonu görülme ihtimali çok yüksektir. Bu kişilerde mutlaka depresyonu taramak ve sorgulamak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to investigate the relationship between frailty and functionality and depressive symptoms in the elderly registered in Güngören Güneştepe Family Health Center. Materials and Methods: In our study, which is a cross-sectional study, a general questionnaire form was prepared for 150 volunteers, who accepted to participate in the study and whose informed consent was obtained, and a mini-mental test for uneducated people for mental status screening, a standardized mini-mental state test for educated people, Tilburg Frailty Test for frailty measurement. The Katz Basic Activities of Daily Living Scale(ADL) and Lawton Brody Instrumental Activities of Daily Living Scales(IADL) were applied for functionality measurement, and the Yesavage Geriatric Depression Scale was applied for depressive symptoms. Results: 66% (n=99) of the volunteers were in a normal mental state and 34% (n=51) were depressed (14% modarate, 20% severe). Depressive symptoms were significantly higher among women, those with frail, those with chronic diseases, those who thought they were unhealthy, and those who were not satisfied with the living environment at their home. All of those who stated that they were not satisfied with the living environment at home was depressed. In the regression analysis, in which frailty, gender, presence of chronic disease, thought of being healthy, ADL and IADL scale scores were included as influencing factors, frailty increased depression by 6.73 times (95% CI 2.71-16.74) while those who thought that they were unhealthy had increased depression by 2,8(95% CI 1.11-7.09) times. No significant relationship was found between functionality and late life depression. Conclusion: In the primary care elderly people who respond negatively to the question“Are you satisfied with the living environment at home”and“Do you think you are healthy”and who are frail, are more likely to have late life depression. It is vital to screen and question depression in these people.