Üçüncü basamak üniversite hastanesi ekokardiyografi laboratuvarına başvuran hastalarda pulmoner hipertansiyon sıklığı, sınıflandırması ve triküspit regürjitasyon velositesi yüksekliğinin mortalite üzerine olan etkisi: Akdeniz Üniversitesi deneyimi
The frequency and classification of pulmonary hypertension in patients admitted to the echocardiography laboratory of the third-line university hospital and the effect of tricuspid regurgitation velocity HEİGHT on mortality: 'Akdeniz University' experience
- Tez No: 719363
- Danışmanlar: PROF. İBRAHİM BAŞARICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Pulmoner hipertansiyon (PH) birçok etiyolojik nedenin sonucunda oluşabilen, kronik ve progresif seyirli bir hastalık grubudur. Çalışmamızın amacı 01.01.2015-31.12.2019 tarihleri arasındaki 5 yıllık süreçte merkezimizde ekokardiyografi laboratuvarına başvurmuş olan hastalarda, ekokardiyografik olarak yüksek olasılıklı pulmoner hipertansiyon tanımına uyan hastaların pulmoner hipertansiyon etiyolojik nedenlerine göre gruplandırılması; hem gruplar arası mortalite farkının belirlenmesi hem de TRV değeri 2,8 m/sn'in üzerinde olan ve orta olasılıklı pulmoner hipertansiyon tanımına uyan hasta grubu ile yüksek olasılıklı PH tanımına uyan hasta grubu arasındaki mortalite farkını belirlemek olmuştur. Çalışmaya 01.01.2015-31.12.2019 tarihleri arasında ekokardiyografi laboratuvarına başvurmuş olan ve ekokardiyografi veri tabanındaki 25944 hasta kaydı incelenerek başlanmıştır. Hastaların ekokardiyografik olarak PH olasılıkları düşük, orta, yüksek olarak belirlenmiştir ve dışlama kriterleri hariç tutulduğunda çalışmaya; Kategori 1 olarak nitelendirdiğimiz orta olasılıklı 5733 hasta ve Kategori 2 olarak nitelendirdiğimiz yüksek olasılıklı 2835 hasta ile devam edilmiştir. Kategori 1 ve 2 hastaları arasında, yaş cinsiyet ve sistolik pulmoner arter basınç verileri dahil edilerek kategoriler arasındaki mortalite farkına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pulmonary hypertension (PH) is a chronic and progressive disease that can occur as a result of many etiological causes. The aim of our study was grouping patients of according to the etiological causes of pulmonary hypertension who patients fit the definition of high-probability pulmonary hypertension who applied to the echocardiography laboratory during the 5-year period between 01.01.2015 and 31.12.2019 in our center. The aim was to determine the difference in mortality between the all groups, as well as to determine the difference in mortality between the patient group that fit the definition of moderate-probability pulmonary hypertension and the patient group that fit the definition of high-probability PH. The study was started by examining the records of 25944 patients who applied to the echocardiography laboratory between 01.01.2015 and 31.12.2019 and who were in the echocardiography database. Echocardiographically, of the patients are determined low, medium, and high PH probabilities and when the exclusion criteria are excluded, It was continued with 5733 patients with medium probability, which we call Category 1, and 2835 patients with high probability, which we call Category 2. We looked at the difference in mortality between categories 1 and 2 patients, including age, sex, and systolic pulmonary artery pressure data.