The investigation of the relationship between self-focused attention and safety behaviors in social anxiety using scenarios about social situation
Sosyal kaygıda kendine yönelik dikkat ile güvenlik davranışları arasındaki ilişkinin sosyal durumlar ile ilgili senaryolar kullanılarak incelenmesi
- Tez No: 719364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN MERAL ÖGÜTCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, sosyal kaygısı yüksek ve sosyal kaygısı düşük olan bireylerin kendine odaklı dikkat (SFA) ve güvenlik davranışlarını farklı sosyal durum senaryoları kullanarak araştırmayı amaçlamıştır. Sosyal kaygılı bireyler, başkaları tarafından olumsuz değerlendirilebilecekleri sosyal durumlardan korkarlar. Bu sosyal durumlar DSM V'e göre üç kategoriye ayrılır; başkalarının önünde performans sergilemek (örn. sunum yapmak), gözlemlenmek (örn. yemek yemek veya içmek) ve sosyal etkileşimler (örn. arkadaşlarla buluşmak). Clark ve Wells (1995), sosyal kaygı bozukluğunun gelişimsel ve koruyucu bileşenleri olarak SFA ve güvenlik davranışlarını vurgulayan bir bilişsel model geliştirmiştir. Bu nedenle, bu çalışma, etkileşim, performans ve gözlenme olmak üzere üç farklı sosyal duruma ilişkin senaryolar kullanarak sosyal kaygıda SFA ile güvenlik davranışları arasındaki ilişkiyi araştırmıştır. Senaryoları okuduktan sonra, katılımcılar kaygı düzeylerini ve SFA'larını derecelendirdiler. Daha sonra duruma göre uyarlanabilir, kaçınma ve güvenlik davranışı olarak adlandırılan bir davranışı seçmeleri istenmiştir. Bu çalışmanın bulguları, sosyal kaygısı yüksek bireylerin düşük sosyal kaygılı bireylere göre daha kaygılı olduklarını ve genel olarak tüm sosyal durum senaryolarında daha fazla SFA bildirdiklerini ortaya koymuştur. Ek olarak, düşük sosyal kaygılı bireylerle karşılaştırıldığında, yüksek sosyal kaygılı bireyler, güvenlik ve kaçınma davranışlarını uyumsal davranışa tercih etme eğilimindeyken, seçimlerinden daha az memnuniyet rapor ettiler. Tüm katılımcılar için en çok kaygı uyandıran durum sunum durumu olmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma sosyal kaygıda SFA ve güvenlik davranışlarının önemini bir kez daha vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to investigate self-focused attention and safety behaviors of individuals with high social anxiety and low social anxiety using different social situation scenarios. Socially anxious individuals fear social situations in which they may be judged negatively by others. These social situations are subdivided into three categories according to DSM V; performing in front of others (e.g. making a presentation), being observed (e.g., eating or drinking), and social interactions (e.g., meeting with friends). Clark and Wells (1995) advanced a cognitive model that emphasizes SFA and safety behaviors as developmental and maintaining components of social anxiety disorder. Thus, the present study investigated the relationship between SFA and safety behaviors in social anxiety using scenarios about three different social situations namely interaction, performance and being observed. After reading the scenarios, participants rated their anxiety level and their SFA. Then, they were asked to choose a behavior relating to the situation, namely adaptive, avoidance, and safety behavior. The findings of this study revealed that high socially anxious individuals were more anxious and reported more SFA in general in all social situation scenarios than low socially anxious individuals. In addition, when compared to low socially anxious individuals, high socially anxious individuals tended to favor safety and avoidance behavior over adaptive conduct, while reporting less satisfaction relating to their choice. The most anxiety inducing situation for all participants was the presentation situation. In conclusion, the present study highlights ones again the importance of SFA and safety behaviors in social anxiety.