Türkiye'nin kamu diplomasisinin inşacı perspektiften karşılaştırmalı analizi: Kosova ve Lübnan örneği
Comparative analysis of Turkey's public diplomacy from a constructive perspective: The case of Kosovo and Lebanon
- Tez No: 719372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin aynı kurumlar aracılığı ile farklı coğrafyalarda yer alan Kosova ve Lübnan'da, din ve tarih unsurlarını ön plana çıkararak benzer eylemler ve söylemler üzerinden inşa ettiği yumuşak gücü ve bunun söz konusu ülkelerin vatandaşları üzerindeki etkilerini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda hem yapısal olarak hem de yoğunlaştıkları faaliyet alanları olarak birbirlerinden farklılık gösteren; Türkiye'nin resmi, yarı resmi ve sivil kamu diplomasisi kurumları olan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA); Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) eylem ve söylemleri incelenecek kurumlar olarak belirlenmiştir. Bu kurumların Kosova ve Lübnan'da gerçekleştirdikleri/ gerçekleştirilmekte oldukları faaliyet ve projeler, hem söz konusu kurumların Kosova ve Lübnan temsilcilerinin söylemleri hem de Türkiye devleti yetkililerinin bu ülkeler söz konusu olduğunda geliştirdikleri söylemler, yaptıkları açıklamalar aktarılmaktadır. UDEF aracılığı ile söz konusu ülkelerde ulaşılan bireylerle gerçekleştirilen anket çalışmasından elde edilen veriler ışığında; Türkiye'nin Kosova ve Lübnan'da inşa etmeye çalıştığı yumuşak gücün başarısı ve eksiklikleri analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how Turkey tries to build soft power through similar actions and discourses in Kosovo and Lebanon, which are located in different geographies, through the same institutions, and its effects on the citizens of these countries. In this context, they differ from each other both structurally and in terms of their areas of activity; Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA), Turkey's official, semi-official and civil public diplomacy institutions; Yunus Emre Enstitüsü (YEE) and International Student Associations Federation (UDEF) were determined as institutions whose actions and discourses would be analyzed. The activities and projects carried out by these institutions in Kosovo and Lebanon, the discourses of the representatives of these institutions in Kosovo and Lebanon, as well as the discourses and statements made by the Turkish state authorities when it comes to these countries were examined. Finally, in the light of the data obtained from the survey conducted with the individuals reached in the said countries through UDEF; The success and deficiencies of the soft power that Turkey is trying to build in Kosovo and Lebanon are conveyed.