Yüksek teknolojili sanayi üretimi ve ihracatın geliştirilmesinde eğitim reformlarının rolü
The role of educational reforms in high technology industrial production and exportation development
  1. Tez No: 719373
  2. Yazar: EMİNE RABİA ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Eğitim ve Öğretim, Econometrics, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 421
Özet
Bu çalışmanın amacı, uluslararası göstergeler dikkate alınarak Türkiye'nin ilkorta, mesleki-teknik ve yükseköğretim kademelerinde gerçekleştirilmesi muhtemel reformlar ile yüksek teknolojili üretim ve ihracat arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma, ampirik yöntem temelli oluşturulmuştur. Araştırmanın amacına uygun şekilde oluşturulan model ve hipotezler nicel yöntemler kullanılarak tanımlayıcı araştırma yöntemi ve anket tekniği ile ölçümlenmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler, SPSS 24.0 programı ve LISREL 8.7 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın ilk aşamasını, pilot uygulama kapsamında geliştirilen ölçeklerin ölçüm özelliğini test etmek oluşturmaktadır. Bu kapsamda madde analizleri, madde toplam korelasyon analizleri yapılmış ve ölçek maddelerinin iç tutarlılıkları belirlenmiştir. Ayrıca ölçek maddelerine, açıklanan faktör yapısının doğrulanması için doğrulayıcı faktör analizi (DFA) uygulanmıştır. Tüm analizler sonucunda ölçeklerin, yüksek düzeyde güvenirlik sergilediği ve beklenen uyum indeksleri içerisinde yer aldığı belirlenmiştir. Pilot çalışmanın ardından tekrarlanan temel çalışmaya ilişkin demografik ve betimleyici analizler ise frekans ve yüzde analizi, katılımcıların maddelere katılım düzeyleri kapsamında sunulmuştur. Son aşamada, araştırmadaki hipotezlere ait bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkisini incelemek ve araştırmanın temel sorununa çözüm getirmek amacıyla oluşturulan modelin incelenmesi için LISREL ile yapısal eşitlik modeli uygulanmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'de ilk-orta, mesleki-teknik ve yükseköğretim alanlarında yapılması muhtemel reformların beklenen şekilde, orta ve yüksek teknolojili üretim ve ihracat üzerinde etkili olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between possible reforms in primary-middle, occupational-technical, and higher education levels as well as high technology production and exportation-considering international indicators. The study was conducted based on an empirical method. Models and hypotheses created to be compatible with the objective of this study were evaluated using quantitative methods such as a descriptive study method and questionnaire technique. The study data were analyzed using the SPSS 24.0 and LISREL 8.7 programs. The measurement features of the scales developed for the pilot study were tested in the first stage of the study. Within this scope, item analyses and item-total correlation analyses were carried out, and the scale items' internal consistency were determined. Confirmatory factor analysis (CFA) was implemented for the scale items to confirm the explained factor structure. As a result of these analyses, it was determined that the scales showed high reliability and were within the expected fit indices. Demographic and descriptive analyses regarding the main study, which were repeated after the pilot study, were presented using frequency and percentage analysis, and participants' level of agreement to the items. In the final stage, the model, which was created to investigate the effect of independent variables in the study hypothesis on dependent variables and to find a solution to the main problem of the study, was examined using the structural equation model via LISREL. Thus, this study concluded that possible reforms in primary-middle, occupational-technical, and higher education in Turkey would affect high technology production and exportation expectedly.