Vergi Usul Kanununda değerleme ölçüleri ve uygulaması
Applications of valuation measures in Tax Procedure Law
  1. Tez No: 719413
  2. Yazar: SEMA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN BAYAZITLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tez konusunun“Vergi Usul Kanununda Değerleme Ölçüleri ve Uygulaması”olması nedeniyle, çalışmamızda değerleme ölçülerine ilişkin mali mevzuat düzenlemeleri ve bunların uygulaması açıklanmış, Türkiye Muhasebe Standartlarında düzenlenen değerleme ölçülerine değinilmekle yetinilmiş bunların ayrıntısına girilmemiştir. Tez konusu çalışma, mali mevzuatın değerleme uygulamasının ortaya konulması amacı ile yapıldı. Bu anlamda literatür araştırması yapıldı ve farklı fikirlere referans verilmek suretiyle değinildi. Vergi Usul Kanununda düzenlenen değerleme ölçüleri, Türk Ticaret Kanunu yetkilendirmesiyle Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca yayımlanan“Türkiye Muhasebe Standartlarında”açıklanan değerleme ölçülerinden farklı olarak asgari ve kesin ölçüler içermektedir. Yine mali mevzuat uygulamasında yapılacak değerleme işleminde, değerlemeyi yapacak olan işletme yetkililerine, yasal mevzuat düzenlemelerinde mümkün olduğunca inisiyatif bırakılmak istenmemiştir. Bunun nedeni, varlık ve kaynakların tartışmasız, asgari ve net değerlerinin tespit edilmesinin sağlanması suretiyle mükelleflerin vergi matrahını aşındırma yönündeki herhangi bir müdahalesini engellemek ve bu yolla vergide yatay ve dikey eşitliği sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
As the thesis topic is being determined as“Valuation Measures and Application in the Tax Procedure Law”, in this study the financial regulation about the valuation measurement has been explained along with mentioning the valuation measures in Turkish Standards. The topic of the thesis is being aimed to demonstrate the valuation practice of financial legislation. For this literature research along with referencing ideas on this subject is being done. Valuation Measures that are regulated in the Tax Procedure Law is being different from the Turkish Accounting Standards documentations valuation measures which are being published by Public Oversight Accounting and Auditing Standards Authority that is authorized by Turkish Commercial Law by containing absolute measurements. Furthermore, in the valuation process for the legislation application, it is not desired to make the business officials take the initiative on the legal regulation. The reason for this is by determining the undisputed, minimum and net values of assets and resources inhibit taxpayers' intervention on eroding the tax base. This will also provide horizontal and vertical equity in taxation.