Yoğun bakım ünitesinde entübe hastaların erken mobilizasyonu ve erken mobilizasyonun solunum örüntüsü ile hasta hemodinamisine etkileri
Early mobilization of intubeted patients in the intensi̇ve care uni̇t and the effects of early mobilization on respiratory pattern and patient hemodynamics
- Tez No: 719485
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV YILDIRIM KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma yoğun bakım ünitesinde yatan entübe hastaların erken mobilizasyonu ve erken mobilizasyonun solunum örüntüsü ve hasta hemodinamisi üzerine etkilerini incelemek amacıyla yarı deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Mayıs 2020-Temmuz 2021 tarihleri arasında özel bir hastanede yoğun bakım ünitesinde takip edilen 25 entübe hasta oluşturmuştur. Veri toplama işlemine başlamadan önce hastaneden etik kurul onayı ve çalışma izni alınmıştır. Araştırma verileri; tanımlayıcı veri toplama formu, Richmond- Ajitasyon Sedasyon Skalası (RASS) ölçeği, Kas gücü değerlendirme skalası (Muscle Strength Testing, Oxford Scale) ve hastaların hazırlık süreci dahil 30-60 dakika içerisinde 45 dakika mobilize edilmesi ile (1. Evre Semi Fowler pozisyon, 2. Evre yatak kenarı oturur pozisyon, 3. Evre mobilizasyon sonrası yatak kenarı oturur pozisyonda), Erken Mobilizasyon Takip Formu'na kaydedilerek toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik hesaplamalar, tekrarlı ölçüm ANOVA ve Post Hoc Sheffe, LSD test analizlerinden faydanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out as a quasi-experimental study in order to examine the effects of early mobilization of intubated patients in the intensive care unit and the effects of early mobilization on respiratory pattern and patient hemodynamics. The sample of the study consisted of 25 intubated patients monitored in the intensive care unit at in a private hospital between May 2020 and July 2021. Ethics committee approval and study permission were obtained from the hospital before starting the data collection process. Research data, descriptive data collection form, Richmond- Agitation Sedation Scale (RASS) scale, Muscle Strength Testing (Oxford Scale) and with the mobilization of the patients 45 minute in 30-60 minute including the preparation process, (1st Stage Semi Fowler position, 2nd Stage bedside sitting position, 3rd Stage in the bedside sitting position after mobilization) were registered in the Early Mobilization Follow-up Form and collected. Number and percentage calculations, repeated measurement ANOVA and Post Hoc Sheffe, LSD test analyzes were utilized in the evaluation of the data.