Yoğun bakım ünitesinde kalış süresini etkikeyen faktörler
Factors affecting length of stay in the intensive care unit
  1. Tez No: 743106
  2. Yazar: SEMRA ALTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL ÖZÜDOĞRU, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Uzun süre yoğun bakımda ünitesinde (YBÜ) kalmanın komplikasyon riskini ve mortalite oranını artırdığı, yüksek maliyetlere sebep olduğu, hasta, aileleri ve toplum üzerinde yük oluşturduğu bilinmektedir. YBÜ' de kalış süresinin önceden tahmin edilmesi hastanın takibi, tedavisi, uygun taburculuk zamanı ve kaynakların daha verimli kullanılması açısından önemlidir. Bu çalışma YBÜ' de kalış süresini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Değerlendirme parametreleri ICF' e (International Classification of Functioning, Disability and Health) göre seçildi. YBÜ' de yatan, 18 yaş üzeri, entübe olmayan, hemodinamisi stabil, yapılacak değerlendirmelere engel hastalığı bulunmayan hastaların onamları alındıktan sonra yatışlarının 24-72. saatleri arasında değerlendirmeler yapıldı. Glaskow Koma Skalası değeri 15'in altında olan, YBÜ'de vefat eden ve entübe edilen hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Katılımcıların Ağrı durumları visüal analog skala (VAS) ile, kas kuvveti 5 tekrarlı otur-kalk testi ile, günlük yaşam aktivitesi Barthel İndeksi ile, yaşam kalitesi Nottingham Sağlık Profili ile, mobilizasyon durumu Yoğun Bakım Mobilizasyon Skoru ile, kırılganlık Tillburg Kırılganlık Ölçeği ile, depresyon ve anksiyete durumu Hastane Anksiyete ve Depresyon Skalası ile, kognitif durum Eğitimsizler İçin Modifiye Edilmiş Mini Mental Test ile, bilinç durumu Glaskow Koma Skalası ile, mortalite durumları ise APACHEII skoru ile kaydedildi. Bu parametrelerin yanında kişilerin demografik bilgileri ve YBÜ' de kalış süreleri de kaydedildi. Pearson korelasyon katsayısı, YBÜ' de kalış süresi ve diğer değişkenler arasındaki korelasyonu incelemek için hesaplandı. Yoğun bakımda kalış süresinin belirleyicilerini saptamak için Kademeli Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yapıldı. Çalışmaya YBÜ' de yatan %46,8' i erkek olan toplam 47 hasta dahil edildi.
Özet (Çeviri)
It is known that staying in the intensive care unit (ICU) for a long time increases the risk of complications and mortality, causes high costs, and creates a burden on the patient, their families, and society. Predicting the length of stay in the ICU is important in terms of patient follow-up, treatment, appropriate discharge time and more efficient use of resources. This study was conducted to determine the factors affecting the length of stay in the ICU. Evaluation parameters were selected according to International Classification of Functioning, Disability and Health (ICF). After obtaining the consent of the patients who are hospitalized in the ICU, over the age of 18, who are not intubated, whose hemodynamics are stable, and who do not have a disease that prevents the evaluations to be made, between the 24-72 hours of their hospitalization evaluations were made. Patients with a Glasgow Coma Scale value below 15, who died in the ICU, and were intubated were not included in the study. Pain status of the participants visüal analog scala (VAS), muscle strength 5-repetition sit-stand test, daily life activity Barthel Index, quality of life Nottingham Health Profile, mobilization status Intensive Care Mobilization Score, frailty Tillburg Vulnerability Scale, depression and anxiety status by Hospital Anxiety and Depression Scale, cognitive Status was recorded with the Modified Mini Mental Test for the Uneducated, consciousness status was recorded with the Glasgow Coma Scale, and mortality status was recorded with the APACHEII score. In addition to these parameters, demographic information and length of stay in the ICU were also recorded. The Pearson correlation coefficient was calculated to examine the correlation between length of stay in ICU and other variables. Gradual Multiple Linear Regression Analysis was performed to determine the determinants of ICU length of stay. A total of 47 patients, 46.8% of whom were men, were included in the study.