Behçet hastalarının algılanan stres düzeyleri ve stresle baş etme yöntemleri
The perceived stress levels and coping methods with stress of behçet's patients
  1. Tez No: 719496
  2. Yazar: ZELİHA TOPCU ODABAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Romatoloji, Nursing, Psychiatry, Rheumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Behçet hastalarının algılanan stres düzeyleri ve stresle baş etme yöntemlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Nisan-Ekim 2021 tarihlerinde Behçet ve Ailevi Akdeniz Ateşi Hastaları Derneğine üye olan ve araştırmaya dâhil edilme kriterlerine uyan 80 Behçet hastası ile tamamlanmıştır. Verilerinin elde edilmesinde, Hasta Tanıtım Formu, Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson – Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan Behçet hastalarının ASÖ toplam puan ortalaması 18,31±5,78, SBTÖ-Etkili baş etme yöntemleri puan ortalaması 1,95±0,50 ve SBTÖ-Etkisiz baş etme yöntemleri puan ortalaması 1,79±0,58 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to determine the perceived stress levels and coping methods with stress of Behçet's patients. The study was completed with 80 Behçet's patients who were members of the Behçet and Familial Mediterranean Fever Patients Association between April-October 2021 and met the inclusion criteria of the study. Patient Description Form, Perceived Stress Scale (PSS) and Styles of Coping with Stress Scale (SCSS) were used to obtain the data. Independent groups t test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson – Spearman correlation analysis were used to evaluate the data. The mean score of Behçet's patients who participated in the study were found 18.31±5.78 (PSS), the mean score of SCSS- Effective coping methods was 1.95±0.50, and the mean score of SCSS- Ineffective coping methods was 1.79±0.58.