Gökkuşağı alabalıklarında anestezik madde olarak ocimum basilicum ve eucalyptus globulus'un kullanılması
The use of ocimum basilicum ve eucalyptus globulus as anesthetic in rainbow trout
- Tez No: 719497
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN ÖZGÜR YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Ocimum basilicum L. ve Eucalyptus globulus L. uçucu yağlarının gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) anestezik etkileri araştırılmıştır. Denemede anestezik etkinin tespiti için uçucu yağlar 20, 50, 70, 100, 150, 200, 300, 400, 500, 600 mg/L konsantrasyonlarda hazırlanmıştır. Anesteziye giriş ve kendine gelme süreleri her bir balık için ayrı tespit edilmiştir. Gökkuşağı alabalıklarında 70 - 400 mg/L konsantrasyondaki uçucu yağların LC50 konsantrasyonu (10 dakika) belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda, 300 mg/L dozunda O. basilicum ve 400 mg/L dozunda E. globulus uçucu yağlarının gökkuşağı alabalıklarında ideal anestezik etkiler gösterdiği tespit edilmiştir. E. globulus için bu konsantrasyonda derin anesteziye giriş (4. safha) ve kendine gelme süreleri sırasıyla 186 sn. ve 117.5 sn. olarak bulunmuştur. O. basilicum uçucu yağında bu konsantrasyon için anesteziye giriş (4. safha) ve kendine gelme süreleri sırasıyla 220.5 sn. ve 61 sn. olarak tespit edilmiştir. Gökkuşağı alabalıklarında uçucu yağların öldürücü etkisi görülmemiştir. Sonuç olarak, bu çalışma O. basilicum ve E. globulus uçucu yağlarının gökkuşağı alabalığında etkili ve güvenli bir anestezik olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the anesthetic effects of Ocimum basilicum L. and Eucalyptus globulus L. essential oils were investigated on rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). In order to determine the anesthetic effect in the experiment, essential oils were prepared at concentrations of 20, 50, 70, 100, 200, 300, 400, 500, 600 mg/L Anesthesia induction and recovery times were determined for each fish. LC50 concentration of essential oils (10 min) on rainbow trout were determined at 70-400 mg/L. As a result of this study, O. basilicum at 300 mg/L dose and E. globulus essential oils at 400 mg/L dose showed ideal anesthetic effects on rainbow trout. Deep anesthesia induction (Stage 4) and recovery times at this concentration for E. globulus were found as 186 and 117.5 sec, respectively. Anesthesia induction (Stage 4) and recovery times were 220.5 and 61 sec for this concentration in O. basilicum essential oil, respectively. Death effect of essentil oils for rainbow trout were not seen. Consequently, this study was demostrated that O. basilicum and E. globulus essential oils can be used as effective and safe anesthetic in rainbow trout.