Bipolar bozukluğu olan hastalarda tedaviye uyumun yaşam kalitesine etkisi
The effect of therapy compliance on quality of life in patients with bipolar disorder
- Tez No: 719495
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Bipolar Bozukluğu olan hastalarda tedaviye uyumun yaşam kalitesine olan etkilerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Mart- Eylül 2021 tarih aralığında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri servisinde Bipolar Bozukluk tanısı ile yatışı olan ve araştırmaya dâhil edilme kriterlerine uyan 103 bipolar hastası ile tamamlanmıştır. Verilerinin elde edilmesinde, Hasta Tanıtım Formu, Morisky Tedavi Uyum Ölçeği ve Bipolar Bozuklukta Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon ve doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan bipolar hastalarının Morisky Tedavi Uyum Ölçeği puan ortalaması 2,7±1,3 ve Bipolar Bozuklukta Yaşam Kalitesi Ölçeğinin puan ortalaması 21,8±10,7 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the effects of adherence to treatment on quality of life in patients with bipolar disorder. The study was completed with 103 bipolar patients who were hospitalized with the diagnosis of bipolar disorder in the psychiatry service of Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between March and September 2021 and met the inclusion criteria of the study. Patient Information Form, Morisky Treatment Adherence Scale and Quality of Life in Bipolar Disorder Scale were used to obtain the data. In the evaluation of the data, independent groups t test, one-way analysis of variance, Pearson correlation and linear regression analysis were used. Morisky Treatment Adherence Scale mean scores of bipolar patients participating in the study were 2.7±1.3, and the mean score of Quality of Life in Bipolar Disorder Scale was found to be 21.8±10.7.