Elektrokimyasal yöntemle şeker fabrikası atıksularının arıtımı
Treatment of sugar factory wastewater with electrochemical method
- Tez No: 719503
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN TEZCAN ÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, son zamanlarda kullanılan ileri arıtım tekniklerinden pek çok avantajla ön plana çıkan elektrokoagülasyon yöntemiyle şeker endüstrisi atıksuyunun arıtılması araştırılmıştır. Bu araştırma özel olarak tasarlanmış alüminyum ve demir reaktörler ile gerçekleştirilmiştir. Akım yoğunluğu, pH, destek elektrolit derişimi (NaCl) ve karıştırma hızı gibi çeşitli işletme parametrelerinin KOİ giderim verimi üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmada ayrıca enerji tüketimi hesaplamaları da yapılarak en uygun arıtım şartları belirlenmeye çalışılmıştır. Şeker fabrikası atıksuyunun elektrokoagülasyon yöntemi ile arıtımı, 50 mA/cm2 akım yoğunluğu, pH: 6, destek elektrolit derişimi (NaCl): 0,15mol/L ve işletim süresi: 10 dk olduğu koşullarda %94 KOİ giderim verimi ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma sonucunda 4850 mg / L olan ilk KOİ konsantrasyonu, şeker endüstrisi için Türkiye Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği'nin doğrudan deşarj limitlerinin altında olan 280 mg / L'ye düşürülmüştür. Yüksek kirlilik oranına sahip şeker fabrikası atıksuyu, literatürden farklı şekilde tasarlanmış elektrotlar kullanılarak yüksek arıtım verimliliği ile doğrudan deşarj koşulları sağlanarak arıtılabilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the treatment of sugar industry wastewater was investigated using electrocoagulation method, which stands out with many advantages amoung the advanced treatment techniques used recently. This research was carried out with a specially designed aluminum ande iron reactors. The effects of various operating parameters such as current density, pH, support electrolyte concentration (NaCl) and mixing speed on COD removal efficiency were investigated. Electrical energy consumptions were also calculated for the determining suitable treatment conditions. Treatment of the real sugar factory wastewater by electrocoagulation method was performed with the removal efficiency of 94% at 50 mA/cm2 current density, pH: 6, 0,15 M NaCl, 65 rpm mixing rate. The initial COD concentration of 4850 mg/L was reduced to 280 mg/L which is below the direct discharge limits of Turkish Water Pollution Control Regulation for the sugar factory as a result of the this study, it can be said that highly polluted sugar factory wastewater can be treated with a high removal efficiencies which meets the regulation requirements for the direct discharge using electrodes designed differently from the literature.