Farklı kil minerallerinin su bazlı ticari boyaların alüminyum yüzey uygulamaları üzerine etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of different clay minerals on aluminum surface applications of water-based commercial paints
- Tez No: 719502
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR ZAFER HOŞGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada su bazlı Ral 6034, Ral 7012, Ral 9003 kodlu ticari boyalara her bir Ral kodunda % 0.5, % 1, % 2 oranlarında sırasıyla kaolin, montmorillonit, sepiyolit killeri eklenip bu katkı maddeli boyaların parlaklık, çapraz kesme deneyi ile boya yapışma derecesi, renk değişim ölçümü, pull off yapışma mukavemeti boya kuru film, FTIR testleri gerçekleştirilmiştir. Boya parlaklık değerlerinde katkı maddeleri oranı arttıkça parlaklık azalmıştır. Ral 7012 % 2 katkı maddesi dışındaki tüm boyalarda bu azalışın kabul edilebilir düzeyde olduğu gözlemlenmiştir. Çapraz kesme deneyinde Ral 9003 katkı maddesi % 1 ve % 2 olan boyaların yapışma sınıfı 2 olarak belirlenmiştir. Kalan boyalarda bu değer 0 ile 1 arasında değişmiştir. Ral 6034 % 1 kaolin, Ral 7012 % 1 kaolin, Ral 9003 % 2 montmorillonit katkılarında ΔE* sapmalarında en düşük değerler saptanmıştır. FTIR incelemesi sonucunda kil eklenmiş boyalarda yapısal değişiklik gerçekleşmemiştir. Ral 7012 % 1 kaolin katkısı ve Ral 9003 % 2 sepiyolit olan boya dışında tüm boyalarda yapışma mukavemetini killerin minimum % 4 oranında arttırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, kaolin, montmorillonite, and sepiolite clays were added to waterbased commercial paints with the codes Ral 6034, Ral 7012, Ral 9003 at the rates of % 0.5, % 1, % 2 respectively in each Ral code. A Gloss of the paints with these additives, the degree of paint adhesion by cross-cut test, was determined. Color change measurement, pull-off adhesion strength, FT-IR tests were carried out. As the ratio of additives increased in paint gloss values, gloss decreased. It was observed that this decrease was at an acceptable level in all paints except Ral 7012 % 2 additive. In the cross-cut test, the adhesion class of paints with % 1 and % 2 Ral 9003 additives was determined as 2. This value was varied between 0 and 1 in other paints. The lowest values of ΔE* deviations were determined for Ral 6034 %1 kaolin, Ral 7012 %1 kaolin, Ral 9003 % 2 montmorillonite additives. As a result of the FT-IR examination, no structural changes were observed in the clay-added paints. It was observed that clays increased the adhesion strength by a minimum of % 4 in all paints, except for the paint with Ral 7012 % 1 kaolin additive and Ral 9003 % 2 sepiolite