Abdominal cerrahi uygulanan hastalarda mobilizasyon durumunun ameliyat sonrası gastrointestinal semptom ve ağrı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of mobilization status with postoperative gastrointestinal symptoms and pain in patients undertaking abdominal surgery
  1. Tez No: 719509
  2. Yazar: İLKNUR KASALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAPRAK SARIGÖL ORDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma abdominal cerrahi uygulanan hastalarda mobilizasyon durumunun ameliyat sonrası gastrointestinal semptomlar ve ağrıyla olan ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma ilişki arayıcı ve ileriye dönük bir araştırma olup bir üniversite hastanesinde abdominal cerrahi geçiren hastalar (n=130) ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Nisan-Eylül 2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Veriler“Sosyodemografik ve Klinik Özellikler Formu”,“Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği”,“Hasta Hareketlilik ve Gözlemci Hareketlilik Ölçeği”,“Hasta Hareketlilik (Mobilizasyon) Çizelgesi”ve“Sayısal Ağrı Ölçeği”ile toplanmıştır. Hastaların mobilizasyon durumları ilk gün ve taburculuk günü, mobilizasyon sıklıkları ve ağrı durumları ameliyattan sonra taburculuk dönemine kadar her gün değerlendirilmiştir. Gastrointestinal semptomlar, ameliyattan sonra yedinci günde değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde Spearman ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Hastaların ameliyat sonrası dönemdeki ilk mobilizasyon süreleri ortalama 22.13±0.57 saattir. Hastaların ilk 48 saat hareketlilik puan ortalaması hasta 14.22±0.33 ve gözlemci 3.49±0.59'dur. Taburculuk dönemi hareketlilik puan ortalaması hasta 5.22±0.16 ve gözlemci 1.25±0.46'dır. Hastaların mobilizasyon da zorlanma dereceleri arttıkça mobilizasyon sıklıklarının azaldığı, ağrı düzeylerinde artış olduğu bulunmuştur. Gastrointestinal semptomların puan ortalamaları; karın ağrısı 7.61±0.19, hazımsızlık 11.94±0.23, reflü 2.04±0.32, diyare 5.02±0.32 ve konstipasyon 4.65±0.24'tür. Mobilizasyon da zorlanma derecesi arttıkça karın ağrısı, diyare, hazımsızlık, reflü ve ilk gaz çıkış süresinde gecikmenin arttığı görülmüştür. Mobilizasyon sıklığı arttıkça karın ağrısı, diyare ve ilk gaz çıkarma zamanının azaldığı bulunmuştur. Hastaların yaşadığı gastrointestinal semptomların ve ağrının azaltılmasında mobilizasyon durumlarının etkili olduğu bulunmuştur. Bu nedenle hastaların mobilizasyon durumlarının arttırılmasına yönelik çalışmaların yapılması önerilir
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between mobilization status and postoperative gastrointestinal symptoms and pain in patients undergoing abdominal surgery. Research is correlational and prospective study. Study was conducted with patients (n=130) undergoing abdominal surgery in university hospital. Research were collected between April and September 2021. Data were collected with the“Sociodemographic and Clinical Characteristics Form”,“Gastrointestinal Symptom Rating Scale”,“Patient Mobility and Observer Mobility Scale”,“Patient Mobility (Mobilization) Chart”and“Numerical Pain Scale”. Mobilization status of patients was evaluated on first and discharge days, and their mobilization frequency and pain status were evaluated every day until discharge period after surgery. Gastrointestinal symptoms were evaluated on seventh day after surgery. Spearman and Pearson Correlation analysis were used in data analysis. Mean first mobilization time of patients in postoperative period was 22.13±0.57 hours. Mean mobility level score of patients in first 48 hours was 14.22±0.33 for patient and 3.49±0.59 for the observer. Mean mobility level at discharge was 5.22±0.16 for patient and 1.25±0.46 for observer. It was determined that level of mobilization frequency and pain increased while patients' mobilization difficulty level increased. Gastrointestinal symptoms; abdominal pain 7.61±0.19, indigestion 11.94±0.23, reflux, 2.04±0.32, diarrhea 5.02±0.32 and constipation 4.65±0.24. while patients' mobilization difficulty level increased, abdominal pain, diarrhea, indigestion, reflux and delayed first gas time increased. It was found that as the frequency of mobilization increased abdominal pain, diarrhea and time to first flatulence decreased. Mobilization status were found to be effective in reducing gastrointestinal symptoms, pain experienced by patients. Therefore, it is recommended to carry out studies to increase mobilization status of patients.