Tiroid nodüllerinde TIRADS skorlamasının preoperatif ince iğne aspirasyon biyopsisi ve postoperatif spesmen patolojisi ile korelasyonu
Correlation of TIRADS scoring with preoperative fine needle aspiration biopsy and postoperative specimen pathology in thyroid nodules
- Tez No: 719518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY DALCI, DR. MERİH ALTIOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı tiroid nodüllerinde TIRADS skorlamasının, ince iğne aspirasyon biyopsisi ve postoperatif histopatolojik sonuçlarla ilişkisini inceleyerek maligniteyi öngörmedeki değerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2014-Kasım 2021 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği'nde tiroid nodülü nedeniyle ultrasonografik inceleme ve ince iğne aspirasyon biyopsisi sonrası cerrahi uygulanan hastalar retrospektif incelendi. Çalışmaya dahil edilen hastaların tiroid ultrasonografisi ve ince iğne aspirasyon biyopsisi 15 yıllık tecrübeye sahip klinisyen tarafından yapılmıştı. Nodüllerin ultrasonografik özellikleri aynı klinisyen tarafından yeniden değerlendirildi ve ACR TIRADS skoru belirlendi. İnce iğne aspirasyon biyopsisi sonuçları Bethesda'ya uygun gruplandırıldı. Cerrahi sonrası histopatolojik inceleme sonuçları benign ve malign olarak iki gruba ayrıldı. ACR TIRADS skoru ince iğne aspirasyon biyopisisi ve histopatolojik sonuçlar ile karşılaştırıldı. ACR TIRADS skorunun maligniteyi öngörmedeki performansı belirlendi. Bulgular: 397 hastanın % 79,8'i kadındı ve ortalama yaş 50,9±12,8'di. Nodüllerin ortalama çapı 27,4±15,8 mm idi.
Özet (Çeviri)
Aim: By analyzing the association between fine needle aspiration biopsy and postoperative histopathological results, we want to determine the efficacy of TIRADS score of thyroid nodules in predicting malignancy. Materials and Method: Patients who underwent surgery for thyroid nodules after ultrasonographic evaluation and fine needle aspiration biopsy in the General Surgery Clinic of Çukurova University Faculty of Medicine between January 2014 and November 2021 were retrospectively analyzed in this study. Thyroid ultrasonography and fine needle aspiration biopsy of the participants in the research was made by a clinician with 15 years of expertise. The same clinician re-evaluated the ultrasonographic features of the nodules, and determined the ACR TIRADS score. The outcomes of fine needle aspiration biopsy were categorized using Bethesda. The results of the postoperative histopathological examination were split into two categories: benign and malign. The ACR TIRADS score was compared with the results of the fine needle aspiration biopsy and histopathology. The ACR TIRADS score's ability to predict malignancy was evaluated. Results: The mean age of the 397 patients was 50,9±12,8, and 79.8% of them were female. The mean diameter of the nodules was 27,4±15,8 mm. Between ACR TIRADS and Bethesda, there was a significant positive yet weak correlation.