Bazal hücreli karsinomlarda CD56 ve SMA immünreaktivitesinin retrospektif olarak araştırılması
Retrospective analysis of CD56 and SMA immunreactivity in basal cell carcinoma
- Tez No: 719528
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞADUMAN BALABAN ADIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bazal hücreli karsinom (BHK) insanda en sık görülen malignite olup, tüm deri tümörlerinin %70'ini oluşturur. BHK'ler keratotik, ekrin, apokrin, matrikal, sebase, folliküler diferansiasyon ve daha az sıklıkla, immünohistokimyasal belirteçlerle saptanabilen myoepitelyal, nöronal ve nöroendokrin diferansiyasyon gösterebilir. Günümüzde kökenleri tartışmalı olan BHK'lerin olası pluripotent kök hücre kökeni, histopatolojik olarak bu tümörlerin çok çeşitli diferansiyasyon gösteren formlarına rastlanmasındaki temel sebep olarak düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, BHK'lerde nöroendokrin ve düz kas diferansiyasyon profilinin değerlendirilmesi ve elde edilen sonuçlar ile BHK'lerde histopatolojik subtipler ve rekürrens riski arasında ilişki olup olmadığının araştırılmasıdır. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2013-2020 yılları arasında BHK ve bazoskuamöz karsinom tanısı almış 128 olgu çalışmaya dahil edildi. Tümörlerde immünohistokimyasal olarak CD56, Sinaptofizin, Kromogranin-A, Düz kas aktin (SMA), Desmin, Kaldesmon, Bcl-2 ve Ki67 ekspresyonları değerlendirildi. Nöroendokrin belirteçlerden CD56 ile olguların %77,3'ünde, Kromogranin-A ile %13,3'ünde ve Sinaptofizin ile %0,8'inde boyanma saptandı. Düz kas belirteçlerinden SMA ile olguların %78,1'inde boyanma görülürken Desmin ve Kaldesmon immünreaktivitesi gösteren tümör izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Basal cell carcinoma (BCC) is the most common malignancy in humans, accounting for 70% of all skin tumors. BCCs may show keratotic, eccrine, apocrine, matrixial, sebaceous, follicular differentiations as well as myoepithelial, neuronal, and neuroendocrine differentiation that can be detected immunohistochemically. The possible pluripotent stem cell origin of BCCs, whose origins are controversial today, is thought to be the main reason for the histopathologically different morphologies of these tumors. The aim of this study is to evaluate the neuroendocrine and smooth muscle differentiation profiles in BCCs and to investigate whether there is a relationship between the results obtained and the histopathological subtypes and the risk of recurrence. 128 cases diagnosed with BCC and basosquamous carcinoma between 2013-2020, in Bursa Uludag University Faculty of Medicine, Department of Surgical Pathology were included in the study. Immunohistochemical studies of CD56, synaptophysin, chromogranin-A, smooth muscle actin (SMA), desmin, caldesmon, bcl-2 and ki67 were applied. 77.3% of the cases expressed CD56, 13.3% expressed chromogranin-A in and 0.8% expressed synaptophysin. 78.1% of the cases showed SMA positivity while no tumor showed desmin and caldesmon immunoreactivity.