Heteroseksüel bireylerde bağlanma stilleri ile cinsel işlev düzeyleri arasındaki ilişkide cinselliğe karşı algılanan ebeveyn tutumlarının aracı rolü
The mediating role of perceived parental attitudes towards sexuality in the relationship between attachment styles and levels of sexual functioning in heterosexual individuals
- Tez No: 719576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELMA BEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı heteroseksüel yetişkinlerin bağlanma stilleri ile cinsel işlev düzeyleri arasındaki ilişkide cinselliğe karşı algılanan ebeveyn tutumlarının rolünü incelemektedir. Araştırma, İstanbul, İzmir ve Antalya illerinde ikamet eden, 18-65 yaş arasında gönüllü olarak katılan 365 (199 kadın, 166 erkek) kişi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği, Cinsellik ile İlgili Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II ve Demografik Bilgi Formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde demografik değişkenler için Bağımsız Gruplar t-testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) analizleri, ilişkililik analizleri için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi ve Hayes-Process aracılılık yönteminin dört numaralı modeli kullanılmıştır. Kaçınmacı bağlanma boyutu ile cinsellikten kaçınma arasındaki ilişkide yalnızca annenin cinselliğe karşı tutumunun kısmi aracı role sahip olduğu ve benzer şekilde, annenin cinselliğe karşı tutumunun, kaygılı bağlanma boyutu ile cinsellikten kaçınma ve cinsellikte iletişim arasındaki ilişkilerde kısmi aracı role sahip olduğu bulunmuştur. Öte yandan, kaçınmacı bağlanma ile cinsellikte iletişim arasındaki ilişkide cinselliğe karşı hem anne hem baba tutumunun tam aracı role sahip olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar ilgili literatürdeki bilgiler ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of perceived parental attitudes towards sexuality in the relationship between attachment styles and sexual functioning levels in heterosexual adults. The research included 365 (199 female, 166 male) voluntary participants between the ages of 18-65, residing in the provinces of İstanbul, İzmir and Antalya. Data was obtained by using Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale, Parental Attitudes About Sexuality Scale, Experiences in Close Relationships Inventory-II and Demographic Information Form. Independent Groups t-test and One-way Analysis of Variance (ANOVA) analysis were used for demographic variables, Moreover, Pearson's correlation coefficient and fourth model of Hayes-Process mediation were used for further analysis. Our results indicated that, only the maternal attitude towards sexualty partially mediated the relationship between avoidant attachment style and sexual avoidance. Moreover, both paternal and maternal attitudes towards sexualty was a complete mediator between the relationship of anxious attachment style and non-communication, and, sexual avoidance. The results were discussed in the light of the relevant literature.