Social psychological factors affecting protective behavior against AIDS in two samples of Turkish males
İki farklı erkek örneklemde AIDS'e karşı korunma davranışını etkileyen sosyal psikolojik faktörler
- Tez No: 71530
 - Danışmanlar: PROF. DR. DİANE SUNAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 1998
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
Özet İki Farklı Erkek Örneklemde AİDS'E Karşı Korunma Davranışını Etkileyen Sosyal Psikolojik Faktörler Pınar Özank Fourreau Çalışmanın temel amacı AİDS'e karşı korunma davranışını (kondom kullanımını) etkileyebilecek olan faktörleri ve bu faktörlerin birbirlerine olan etkilerini anlamak. Soru formu katılımcıların geleneksel cinsiyet rolleri hakkındaki inançlarım, AİDS konusunda algıladıkları risk ve ciddiyeti, cinsel davranış pratiklerini, AİDS hakkında ne kadar bilgili olduklarını, AIDS'li kişilere karşı olan tutumlarım sorgulamaktır. Araştırmanın örneklemi Boğaziçi ve Ege üniversitesinde öğrenim gören 227 erkek öğrenci ve 29 homoseksüelden oluşmaktadır. Araştırmanın sonucunda, AİDS konusunda algılanan ciddiyet ve geleneksel cinsiyet rolleri hakkındaki inançların kondom kullanımına etkisi olduğu bulunmuştur. Diğer tüm değişkenlerle negatif korelayon gösteren tek değişken geleneksel cinsiyet rolleri skorlarıdır. AİDS hakkında bilgili olmak kondom kullanımı davranışı ile ilişkili olmayıp ancak algılanan risk ve ciddiyet ve AİDS hastalarına karşı tutumlar ile positif korelasyon göstermektedir. Homoseksüel katılımcılar istatistiksel olararak anlamlı derecede heteroseksüel katılımcılardan AİDS konusunda daha bilgili olup, AİDS hastalarına karşı daha pozitif bir tutum göstermektedirler. Ortalama skorda heteroseksüel katılımcılar geleneksel cinsel rollerde homoseksüellerden daha yüksek skor gösterselerde homoseksüeller erkek cinsel davranışı ile ilgili maddelerde geleneksel tutumlara diğer gruptan daha yalan oldukları görülmektedir.Ayrıca cinsel olarak aktif olan ve olmayan öğrenciler arasında anlamlı farklar gözükmektedir. Cinsel olarak aktif öğrenciler diğer gruba göre AİDS konusunda daha bilgili oldukları, AİDS konusunda daha fazla risk ve ciddiyet algıladıkları ve AİDS hastalarına karşı daha olumlu tutum içinde oldukları bulunmuştur. Cinsel olarak aktif heteroseksüel grubun kısa süreli ilişkilerinde uzun süreli ilişkilerine göre daha fazla kondom kulllanma eğilimde oldukları görülmektedir. vi
Özet (Çeviri)
Abstract Social Psychological Factors Affecting Protective Behavior Against AIDS in Two Samples of Turkish Males by Pinar Özarik Fourreau The objective of the study was to understand and compare factors that affect protective behavior (condom use). The questionnaire included 63 questions regarding beliefs about traditional gender roles (TGR), risk perception and perceived severity of threat, sexual pratices, AIDS knowledge, attitudes toward people with AIDS. The respondents were consisted of two groups of males, 227 male university students (including students in Ege and Boğaziçi University) and 29 members of a homosexual group in Istanbul. Condom use was most powefully predicted by low TGR scores and high perceived severity of threat. Only TGR scores were negatively related to all the other variables. Knowledge about AIDS was not related to condom use but it was positively correlated with perceived risk, perceived severity and attitudes towards AIDS victims. Homosexual respondents were more knowledgeable about AIDS and had more positive attitudes towards people with AIDS than university students. They also tended to agree more on some TGR items concerning men's sexual behavior. There were significant differences between sexually active and sexually non active heterosexuals. Sexually active students were more knowlegeable, perceived more risk and severity about AIDS and had more positive attitudes towards AIDS victims. Respondents were more likely to to use condoms in casual relations than in long term relations. IV