Antenatal hastalarla bebeklerinin kordon kanında HIV taraması ve 1995-1996 yılları Şişli Etfal Hastanesi Kan Merkezi anti-HIV çalışması sonuçlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 59889
  2. Yazar: ABDÜLKADİR KESKİNASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT KESİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET AMAÇ - Türkiye'de, heteroseksüel populasyon gibi düşük prevalanslı bir topluma HIV infeksiyonunun yayılımını ve bu toplumdaki infeksiyon prevalansmdaki herhangi bir değişikliği kaydetmek için bir kılavuz olması yönünde antenatal hastaların ve bebeklerinin kordon kanında HTV'in taranmasıdır. Ayrıca, Şişli Etfal Hastanesi Kan Merkezi 1995-1996 yıllan, hasta ve donör kan numunelerinde HIV çalışması sonuçlarını değerlendirerek HIV infeksiyonunun Türkiye'deki yayıhmı konusunda daha sağlıklı bir sonuca ulaşmaktır. MATERYAL METOD - 3.1.1995-29.3.1995 tarihleri arasında Şişli Etfal Hastanesi 3. Kadın Doğum Kliniği'ne yatırılan gebelerden rastgele seçilen 100 tanesinden ve doğurdukları bebeklerin kordon kanlarından numuneler alınıp ELISA yöntemi ile Anti-HIV testi yapıldı. Ayrıca 1995-1996 yıllarına ait Şişli Etfal Hastanesi Kan Merkezi hasta ve donör kan numunelerinde yapılan Anti-HIV testi sonuçlan toplandı. BULGULAR - Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde yürütülen çalışmada gebe + kordon kanında A-HIV seropozitivitesine rastlanılmadı. Kan Merkezi verilerinde ise, 1995 yılında 5885 hasta + donör kanı örneği test edildiği ve 2 (%0.03)' sinin, aynca 1996 yılında 7537 hasta + donör kam örneği test edildiği ve 4 (%0.05)'ünün Anti-HIV seropozitif olarak bulunduğu saptanmıştır. Anti-HIV seropozitif numuneler Western-Blot ile konfirme edilmiştir. Buradan yapılan tahminle, Türkiye'de 10.000 kişiden 5'inin bir başka deyişle 35.000 kişinin HTV ile infekte olduğunu düşünmekteyiz. SONUÇ - 100 olguluk çalışmamızda gebe + kordon karımda A-HIV seropozitivitesine rastlanılmam asma rağmen Türkiye'de HIV infeksiyonu artış trendindedir. Gelişmiş olan ülkelerdeki gibi artış trendinin durup plato formasyonu oluşturması için uygun stratejiler geliştirilmelidir. Aynca, bu stratejilerin geHştirilmesi ve hedef populasyonım saptanması amacıyla daha geniş vaka serilerinde epidemiyolojik çalışmaların yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY OBJECTIVE - Our aim was to search for HIV virus in blood samples taken from antenatal patients and their cildren's umbical cord to be a guide in recording the spread of HTV infection to heterosexual population that has a low prevalance and the changes of the prevalance in this population in Turkey. Also, by observing Şişli Etfal Hospital Blood Transfusion Center patient and donor blood samples A-HTV test results, we aim to reach more careful detected spred of HTV infection in Turkey. STUDY DESIGN - In Şişli Etfal Hospital, 3rd Obstetrics and Gynacology Service blood samples collected from a group of 100 pregnants chosen by coinidence from pregnants entered to the service for delivery and from their babieses umblical cord in between dates 3.1.1995-23.3.1995 and after, Anti-HTV test results are collected in patients and donor blood samples of years 1995 and 1996 collected. RESULTS - At the study carried out in 3rd Obstetrics and Gynacology Service at pregnants and umblical card blood samples no Anti-HTV seropositivity is encountered, in the other hand at the results of Blood Transfusion Center it is abserved that 5885 patients and donor blood samples tested in 1995 and 2(%0.03) of them and again 7537 patients and donor blood samples tested in 1996 and 4(%0.05) of them were Anti-HTV seropositive. Anti-HTV seropositive blood samples were confirmed with Western-Blot test. From here we can estimate that, in Turkey 5 people out of 10.000, in other words 35.000 people are infected by HTV. CONCLUSION - However there has been no A-HTV seropositivity detected in our study carried out at pregnants and their babies umblical cord blood samples, HTV infection is in increase trend in Turkey. Appropriate strategies must be improved to stop the increase, and the plato formation to occur like in the developed countries. Some what apart, for the aim of developing these strategies and detecting the target population, epidemiologic studies must be perfarmed in bigger populations.