Vardiyalı çalışan hastane personelinin beslenme durumunun ve bilişsel fonksiyonlarının saptanması
Determination of nutritional status and cognitive functions of shift worker hospital personnel
- Tez No: 719594
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Vardiyalı çalışma, gündüz çalışmaya göre daha düzensiz hayat şartlarını beraberinde getirmektedir. Özellikle sirkadiyen ritimdeki değişikliklere bağlı olarak bazı hormonlar, gastrik sekresyon, bronşial aktivite, metabolik hız, uyku kalitesi ve süresi ile iştah dengesinde değişiklikler saptanmaktadır. Vardiyalı çalışanlarda bilişsel fonksiyonlarda düşüklük, kısa süreli hafızada bozulmalar, halsizlik ve bitkinlik oluşabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada vardiyalı çalışan doktor, hemşire, sağlık memuru ve güvenlik görevlisi gibi hastane personellerinde sirkadiyen ritmin bozulmasına bağlı olarak beslenme durumlarındaki değişiklikler ile dikkat, bellek, yürütücü işlevler gibi bilişsel fonksiyonlar üzerinde görülen bozulmaların araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma Temmuz – Ağustos 2021 tarihleri arasında 25-50 yaş aralığındaki 100 gönüllü (Vardiyalı: 50, Vardiyasız: 50) yetişkin birey ile yürütülmüştür. Bireylerin sosyodemografik özellikleri, beslenme durumları ve bilişsel fonksiyonları anket formu ile değerlendirilmiştir. Bireylerin yaş ortalaması 36.2±6.82 yıldır. Vardiyalı çalışan bireylerin vardiyasız çalışan bireylere göre daha fazla oranla alkol kullandığı, kronik hastalıklara sahip olduğu, öğün atladığı belirlenmiştir. Ayrıca vardiyalı çalışan bireylerin vardiyasız çalışan bireylere göre günlük su tüketimlerinin daha az, kahve ve çay tüketimlerinin daha fazla olduğu görülmüştür (p0.05). Günlük ortalama sebze meyve tüketim miktarı vardiyalı çalışan bireylerde 380.8±160.20 g iken vardiyasız çalışan bireylerde 413.4±276.63 g olarak tespit edilmiştir (p>0.05). Günlük ortalama ekmek ve diğer tahılların tüketim miktarı vardiyalı çalışan bireylerde vardiyasız çalışan bireylere göre daha yüksek tespit edilmiştir (p>0.05). Bilişsel değerlendirme puanı vardiyalı ve vardiyasız çalışanlarda sırasıyla; 24.2±2.91 ve 25.8±2.37 olarak belirlenmiş olup bu fark istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Shift work leads to a more irregular living conditions than daytime work. Especially due to changes in circadian rhythm, some hormones, gastric secretion, bronchial activity, metabolic rate, sleep quality and duration with appetite balance changes are detected. Experience low cognitive function, impaired short-term memory weakness and fatigue may be in shift workers. In this study, it is aimed to investigate changes in nutritional status and impairments in cognitive functions such as attention, memory and executive functions due to the deterioration of circadian rhythm in hospital personnel such as doctors, nurses, health officers and security guards working shifts. This study was carried out between July and August 2021 with 100 volunteers (Shift: 50, Non-Shift: 50) between the ages of 25 and 50. Sociodemographic characteristics, nutritional status and cognitive functions of individuals were evaluated by questionnaire form. The mean age of individuals is 36.2±6.82 years. It was determined that individuals working shifts drank alcohol, had chronic diseases and skipped meals at a higher rate than individuals who worked without shifts. In addition, it was observed that individuals working shifts had less daily water consumption and more coffee and tea consumption than non-shift individuals (p0.05). The mean daily vegetable and fruit consumption was 380.8±160.20 g in working shifts and 413.4±276.63 g in working non-shift (p>0.05). It was found that the mean daily consumption of bread and other cereals in shift worker was higher than working non-shift (p>0.05). Cognitive evaluation score for shift and non-shift workers, respectively; 24.2±2.91 and 25.8±2.37 (p0.05).