Financial performance evaluation of islamic banks with the multiMOORA method: An analytical study of Islamic banks in Turkey and the Gulf Cooperation Council Countries
İslam bankalarının multiMOORA yöntemi ile finansal performans değerlendirmesi: Türkiye ve Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinde İslam bankalarının analitik bir çalışması
- Tez No: 719595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİBAN COŞKUN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Finans sektörünün en önemli katılımcıları arasında yer alan bankalar, finansal sistemin işleyişinde ve istikrarında hayati bir rol oynamaktadır. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki İslami bankaların ve Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerindeki İslami bankaların 2020 yılı finansal performanslarını değerlendirmektir. Bu kapsamda çalışma yılına ait, bankaların bilanço ve gelir tablosundan oluşan finansal tabloları kullanılmıştır. Finansal performans ölçütünün belirlenmesine yönelik çok kriterli karar verme stratejilerinden biri olan MULTIMOORA yöntemi kullanılarak finansal oranlar değerlendirilmiştir. Çalışmanın veri seti, her biri beş finansal göstergeden (sermaye yeterliliği, finansal kaldıraç, aktif kalitesi, likidite, karlılık) oluşan dokuz finansal oranda oluşmaktadır. Çalışmada, Türkiye'deki altı İslami bankanın tamamına ve KİK ülkelerindeki on yedi İslami bankaya ait finansal tablolar kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre sonra Türkiye'de en iyi finansal performansa sahip İslami bankanın Vakıf Katılım Bankası, KİK'de ise Katar Uluslararası İslam Bankası olduğu tespit edilmiştir. İslami bankaların finans sektörü içerisinde rolünün daha iyi seviyelere çıkabilmesi için güçlü bir finansal yapısı olması gereklidir. Finansal performansın ölçülmesi ve değerlendirilmesi için yapılan analizler İslami bankaların sektör içinde durumlarının belirlenmesi ve karlılık, likidite, sermaye yeterliliği, aktif kalitesi, finansal kaldıraç açısından değerlendirilmesi sebebiyle önem arz etmektedir. Analizlerde kullanılan finansal oranlar, banka sayıları ve çalışma yılları değiştikçe farklı sonuçlara ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
Banks, which are among the most important participants of the financial sector, play a vital role in the functioning and stability of the financial system. The purpose of this research is to evaluate the 2020 financial performance of Islamic banks in Turkey and Islamic banks in the Gulf Cooperation Council (GCC) countries. In this context, the financial statements of the banks consisting of balance sheets and income statements of the working year were used. Financial ratios were evaluated by using the MULTIMOORA method, which is one of the multi-criteria decision-making strategies for determining the financial performance criterion. The data set of the study consists of nine financial ratios, each of which consists of five financial indicators (capital adequacy, financial leverage, asset quality, liquidity, profitability). Within the scope of the study, financial statements of all six Islamic banks in Turkey and seventeen Islamic banks in the GCC countries were used. According to the results of the analysis, it was determined that the Islamic bank with the best financial performance in Turkey was Vakif Participation Bank, and Qatar International Islamic Bank in GCC. In order for Islamic banks to play a better role in the financial sector, they must have a strong financial structure. Analyzes for measuring and evaluating financial performance are important because of determining the status of Islamic banks in the sector and evaluating them in terms of profitability, liquidity, capital adequacy, asset quality, financial leverage. Different results can be obtained as the financial ratios used in the analysis, the number of banks and the working years change.