Okul öncesi öğretmenlerinin pedagojik inançlarının pedagojik yeterlikleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of preschool teachers' pedagogical beliefs on their pedagogical competences
  1. Tez No: 719605
  2. Yazar: MERVE GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YİĞİT KUTLUCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, okul öncesi öğretmenlerinin pedagojik inançlarının, onların pedagojik yeterliklerini nasıl etkilediğini belirlemektir. Bu çerçevede nicel ve nitel araştırma yöntemlerini bir arada barındıran karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler Pedagojik İnanç Sistemleri Ölçeği (PİSÖ), Ders Planı Yapılandırma Formu (DPYF) ve araştırmacı tarafından geliştirilen Pedagojik Yeterlik Görüşme Soruları yardımıyla toplanmıştır. Araştırma İstanbul'da yer alan Milli Eğitim Bakanlığı'na [MEB] bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan 74 okul öncesi öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örneklemeye göre belirlenmiştir. Araştırmaya katılan okul öncesi öğretmenlerine Pedagojik İnanç Sistemleri Ölçeği (PİSÖ) yöneltilmiş ve bu uygulamadan aldıkları puanlara göre iki alt gruba (alt ve üst) ayrılmışlardır. Toplam katılımcı sayısının en az %10'unu temsil eden alt ve üst gruplardan dörder katılımcı seçilerek toplamda sekiz katılımcıyla araştırmanın nitel süreci gerçekleştirilmiştir. Alt örneklemi oluşturan katılımcılara Ders Planı Yapılandırma Formu (DPYF) ve Pedagojik Yeterlik Görüşme Soruları kullanılarak ana problem durumu açıklanmaya çalışılmıştır. Katılımcılardan elde edilen sözel veriler transkripte edilerek kavramlar halinde kodlanmıştır. Kodlanan yanıtlar temalara ayrılarak sürekli karşılaştırma yöntemi ile tümevarımsal içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda pedagojik inanç düzeyleri yüksek olan okul öncesi öğretmenlerinin daha çok çocuk merkezli süreçlere odaklandıkları, öğretimsel süreçlerde çoğunlukla sınıf içi etkileşimli bütünleştirilmiş etkinliklere yer verdikleri, pedagojik kavramsallaştırmalar arasında çeşitli stratejilere yöneldikleri belirlenmiştir. Pedagojik inanç düzeyleri düşük olan okul öncesi öğretmenlerinin ise ders planları içerisindeki pedagojik kavramsallaştırmalarda daha çok doğrudan kavram öğretimine odaklandıklarını, öğretimsel süreçlerde çoğunlukla doğrudan yapılandırılmış etkinliklere yöneldikleri görülmüştür. Daha öğrenci merkezli pedagojik inanca sahip olan okul öncesi öğretmenleri kendilerini pedagojik anlamda yeterli görmekte iken, daha öğretmen merkezli pedagojik inanca sahip olan okul öncesi öğretmenleri kendilerini yeterli görmemektedir. Ulaşılan sonuçlar, mevcut literatür temelinde derinlemesine tartışılmış ve bu doğrultuda gerekli öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine how preschool teachers' pedagogical beliefs affect their pedagogical competencies. In this framework, a mixed method, which combines quantitative and qualitative research methods, was used. The data obtained in the research were collected with the help of the Pedagogical Belief Systems Scale (PBSS), the Lesson Plan Configuration Form (LPCF) and the Pedagogical Competence Interview Questions developed by the researcher. The research was carried out with the participation of 74 preschool teachers working in pre-school education institutions affiliated to the Ministry of National Education [MNE] in Istanbul. Participants were determined according to criterion sampling, one of the purposive sampling methods. The Pedagogical Belief Systems Scale (PBSS) was directed to the preschool teachers participating in the research and they were divided into two subgroups (lower and higher) according to the scores they received from this application. The qualitative process of the research was carried out with eight participants in total, by choosing four participants from the upper and lower groups, representing at least 10% of the total number of participants. The main problem situation was tried to be explained to the sub-samples by using the Lesson Plan Configuration Form (LPCF) and Pedagogical Competence Interview Questions. The verbal data obtained from the participants were transcribed and coded as concepts. The coded answers were divided into themes and analyzed by inductive content analysis with continuous comparison method. As a result of the research, it was determined that preschool teachers with high pedagogical belief levels focused more on child-centered processes, mostly included in-class interactive integrated activities in instructional processes and tended to various strategies among pedagogical conceptualizations. It has been observed that preschool teachers with low pedagogical belief levels mostly focus on direct concept teaching in the pedagogical conceptualizations in the lesson plans, and they mostly tend to directly structured activities in the instructional processes. Preschool teachers with a more student-centered pedagogical belief see themselves as pedagogically competent, while preschool teachers with a more teacher centered pedagogical belief do not see themselves as sufficient. The obtained results were discussed in depth on the basis of the existing literature and necessary suggestions were given in this direction.