2008 küresel krizi sonrasında TCMB para politikası
CBRT monetary policy after 2008 global crisis
- Tez No: 719606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE KÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Dünya ekonomisi son 30 yılda ciddi bir finansallaşma geçirmiştir. Bu finansallaşmanın etkisiyle sık sık finansal krizler yaşanmıştır. Yaşanan bu finansal krizler gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomilerini ciddi oranda etkilemiş ve ülkeler bu duruma para politikaları aracılığıyla yön vermeye çalışmışlardır. Bir ülkede başlayan finansal kriz sadece o ülkede kalmamış diğer ülkelere de sıçrayarak o ülkelerin ekonomilerini de olumsuz yönde etkilemişlerdir. 2007 yılında konut balonunun patlaması sonucu ABD'de ortaya çıkan kriz kısa sürede diğer gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere yayılarak küresel bir boyut kazanmıştır. Krizi kontrol altına almak isteyen gelişmiş ülkelerin merkez bankaları genişleyici para politikası uygulayarak piyasaya bol miktarda likidite sağlamıştır. Uluslararası finans piyasalarında oluşan bol likidite görece faizlerin yüksek olduğu gelişmekte olan ülkelere transfer olmuştur. Bu durum Türkiye'de önemli ölçüde kredi hacminde genişlemeye ve döviz kurunda oynaklığın artmasına yol açmıştır. Bunun yanında ihracat hacminin daralmasına karşılık yurtiçi talebin artmış olması cari açığı artırmış ve finansal istikrara yönelik risklerin oluşmasına neden olmuştur. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ise finansal piyasalarda oluşan riskleri önlemek amacıyla 2010 yılı sonunda yeni bir para politikası stratejisi geliştirmiştir. Bu strateji çerçevesinde fiyat istikrarı ve finansal istikrar amacı gözetilerek yeni para politikası araçları kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmanın amacı 2008 küresel krizi sonrasında uygulanmaya başlayan para politikası araçlarının ve uygulanan stratejinin değerlendirilerek sonuçlarının analiz edilmesidir. Bu kapsamda çalışmada 2008 küresel krizinden bahsedilmiş, krizin ABD ekonomisine ve Türkiye ekonomisine etkileri incelenmiş, ABD ekonomisinin krize karşı aldığı tedbirler açıklanmış, TCMB'nin kriz öncesi ve kriz sonrası uyguladığı politikalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The world economy has undergone a serious financialization in the last 30 years. With the effect of this financialization, financial crises have been experienced frequently. These financial crises have seriously affected the economies of developed and developing countries and countries have tried to direct this situation through monetary policies. The financial crisis that started in a country did not only stay in that country, but also spread to other countries and negatively affected the economies of those countries. The crisis, which emerged in the ABD as a result of the bursting of the housing bubble in 2007, spread to other developed and developing countries in a short time and gained a global dimension. Central banks of developed countries that wanted to control the crisis provided ample liquidity to the market by implementing expansionary monetary policy. Abundant liquidity formed in international financial markets was transferred to developing countries with relatively high interest rates. This situation led to a significant expansion in the credit volume and increased volatility in the exchange rate in Turkey. In addition, the increase in domestic demand despite the contraction in export volume increased the current account deficit and caused risks to financial stability. The Central Bank of the Republic of Turkey, on the other hand, developed a new monetary policy strategy at the end of 2010 in order to prevent risks in financial markets. Within the framework of this strategy, new monetary policy instruments have been started to be used with the aim of price stability and financial stability. The aim of the study is to evaluate the monetary policy tools and the strategy implemented after the 2008 global crisis and to analyze the results. In this context, the 2008 global crisis was mentioned in the study, the effects of the crisis on the ABD economy and the Turkish economy were examined, the measures taken by the ABD economy against the crisis were explained, and the policies implemented by the TCMB before and after the crisis were examined