Liability for dangerous goods: Protocol of 2010 to the international convention on liability and compensation for damage in connection with the carriage of hazardous and noxious substances by sea, 1996
Tehlikeli mallar sorumluluğu: Tehlikeli ve zararlı maddelerin denizlerde taşınmasına ilişkin zararlı sorumluluk ve tazminat için uluslararası 2010 sözleşmesi protokolü, 1996
  1. Tez No: 719610
  2. Yazar: MD SYFUL ISLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu makale, 1996 tarihli Tehlikeli ve Zararlı Maddelerin Deniz Yoluyla Taşınmasına İlişkin Zararın Tazmini ve Sorumluluğuna İlişkin Uluslararası Sözleşmenin 2010 HNS Protokolü'nün tehlikeli ve zararlı maddeler kirliliği sözleşmesine ilişkin düzenlemelerin karşılaştırmalı bir çalışmasına odaklanmaktadır (1996 HNS Sözleşmesi). Vurgu, serbest bırakıldığında insan hayatını, çevreyi veya mülkü tehdit edebilecek, petrol dışındaki tehlikeli ve zararlı maddelerin yükümlülükleri üzerindedir. Bu tez çalışmasının yazarı, 'tehlikeli ve zararlı maddeler' anahtar kelimesi olarak iki temel HNS kirlilik yönetmeliğini analiz etmiştir; her şeyden önce, yazar, 1996 HNS Sözleşmesinin arka planını, kapsamını, özellikle de HNS'ye deniz yoluyla verilen zararların tazminini tartışıyor. Yazar daha sonra 2010 HNS Protokolünü kapsamlı bir şekilde gözden geçirdi; yeni özellikler, gereklilik ve benimseme. Deniz yoluyla nakliye ile ilgili tehlikeli mallar konusu, güvenliği ve çevreyi etkileyen, giderek daha alakalı ve gerekli hale gelmektedir. Bunlar, deniz taşımacılığı sorumluluğunu içerir ve tehlikeli maddeler, uluslararası ve ulusal olarak karmaşık bir hukuk alanıdır. Kirlilik ve çevre, 90'lı yıllarda denizcilik araştırmacılarının ana konularıdır. Torrey Canyon olayından ve 1969 tarihli Petrol Kirliliği Zararına İlişkin Hukuki Sorumluluk Uluslararası Sözleşmesinden sonra, petrol kirliliği denizcilik avukatları için günlük bir sorun haline geldi. Günümüzde petrol kirliliği, birçok çevresel kaygıdan yalnızca biridir. Dış ticaret, açık deniz madenciliği ve deniz çevresini kirletme tehlikesi, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra önemli ölçüde arttı. 1970'lerin başında, tehlikeli ve zararlı maddelerin taşınması muazzam bir şekilde büyüdü. Bu tür deniz kirliliği olaylarını önlemek için Devletler tarafından çeşitli adımlar geliştirilmiştir. IMO, uzun süredir Tehlikeli ve Zararlı Maddeler (HNS) hakkında bir Genel Sözleşme taslağı hazırlamakla uğraşıyor ve sonunda 2010 HNS Protokolünün güncellemesiyle yürürlüğe giriyor. Bununla birlikte, uluslararası toplum, sorumluluk planları gibi zorlayıcı politikaların 91oluşturulmasını da değerlendirdi. Ancak, tankerlerin yaydığı petrol dışındaki tehlikeli ve zararlı maddelerin neden olduğu emisyonlar için bir hukuki sorumluluk rejimi oluşturulması acil bir konu olarak görülmedi. Bahsedilen nedenlerle, 2010 HNS Protokolü, 1996 HNS sözleşmesinden sonra daha özel hale getirildi. Kusursuz sorumluluk ve HNS Fonu dahil olmak üzere birçok yeni özellik tanıtıldı. Bu tez, bu sorunları tartışacak ve gelecekteki gelişmeler de dahil olmak üzere deniz ortamını ele alacaktır. Araştırmanın bu kısmı, deniz kirliliği sorumluluğu ve genel olarak okyanus yönetişimi üzerine bilimsel makaleler, dergiler, makaleler, anlaşmalar, sözleşmeler, protokoller ve uluslararası konferans raporları okunarak, analiz edilerek ve sentezlenerek tartışıldı. Çalışma bulguları, kılavuzlar ve gelecekteki geliştirme önerileri ışığında kritik endişeleri vurgulayan bölüm özetlerinden sonuçlar çıkarılmıştır. Bu nedenle, bu çalışma, 1996 HNS Sözleşmesine Ek 2010 HNS Protokolünün, tehlikeli ve zararlı maddelerin karıştığı deniz kazalarının sorumluluğuna ilişkin mevcut yasal yapıyı ne kadar güçlendirdiğine odaklanacaktır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on a comparative study of regulations on the hazardous and noxious substances pollution convention 2010 HNS Protocol to the International Convention on Liability and Compensation for Damage in connection with the Carriage of Hazardous and Noxious Substances by Sea 1996 (1996 HNS Convention). The emphasis is on liabilities of hazardous and noxious substances other than oil that can, if released, threaten human life, the environment, or property. The author of this dissertation study has analyzed, as a keyword 'hazardous and noxious substances', two principal HNS pollution regulations; first of all, the author discusses the background, scope of the 1996 HNS Convention, mainly on the compensation for the damages caused to HNS by sea. The author then reviewed the 2010 HNS Protocol extensively. It's new features, necessity, and adoption. The subject of hazardous goods relating to transport by sea is increasingly relevant and essential, affecting safety and the environment. These include responsibility for sea transportation, and hazardous materials are an internationally and nationally complex area of law. Pollution and the environment are the main subjects for maritime researchers in the 90s. After the Torrey Canyon incident and the International Convention on Civil Liability for Oil Pollution Damage 1969, oil pollution has become an everyday issue for maritime lawyers. Pollution of oil today is only one of many environmental concerns.Foreign trade, offshore mining, and the danger of polluting the marine environment grew significantly after the Second World War. In the early 1970s, transport of dangerous and noxious substances grew tremendously. Several steps were developed by States to avoid such incidents of marine pollution. For a long time, the IMO has been dealing with drafting a General Convention on Hazardous and Noxious Substances (HNS), eventually coming into force with the update of the 2010 HNS Protocol. Together with this, the international community also considered the establishment of coercive policies, such as liability schemes. However, creating a civil liability regime for emissions caused by hazardous and noxious substances other than oil emitted by tankers was not regarded as a matter of urgency. For the reasons mentioned, the 2010 HNS Protocol was made more exclusive after the 1996 HNS convention. Several new features are introduced, including strict liability and HNS Fund. This thesis will discuss those issues and address the marine environment, including future development. This part of the research was discussed by reading, analyzing, and synthesizing scholarly articles, journals, papers, treaties, conventions, protocols, and international conference reports on maritime pollution liability and generally ocean governance. Conclusions are drawn from the chapter summaries, highlighting critical concerns in light of the study findings, guidelines, and future development suggestions. Therefore, this study would centrate on How far the 2010 HNS Protocol to the 1996 HNS Convention strengthens the current legal structure for responsibility for maritime accidents involving dangerous and noxious substances.