Türkiye'de tarım satış kooperatifleri ve birliklerinin yeniden yapılanması 'Trakya Birlik örneği'
In Turkey agriculture sale cooperatives and reorganization of unions 'case of Trakya Union'
  1. Tez No: 71964
  2. Yazar: CEMALETTİN USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERMAN KÜÇÜKALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu araştırma ile Tarım Satış Kooperatifleri Birliklerinin yeniden yapılanmaları ihtiyacı belirtilmiş ve gerekli önlemler alındığı takdirde bunun gerçekleşebileceği (»taya konulmuştur. Faal nüfusun yaklaşık % 45“inin tanında çalıştığı Ülkemizde mevcut 13 adet Tarım Satış Kooperatifleri Birliği.yurdun çeşitli yerlerinde mevcut 432 adet Kooperatif ve 740.000 ortak bulunmaktadır. Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri üreticilerin gözünde ”Bir Kamu Kuruluşu " veya birer Alım Ofisi sayılmaktadır. Taron Satış Kooperatifleri yıllar boyunca destekleme alımı yapmışlar ve zararları Devlet tarafından karşılanmasına rağmen büyük miktarda borçlanmak zorunda kalmışlardır-Devlet müdehalesinin artması aynı zamanda aşın istihdamı beraberinde getirerek Birliklerin giderek hantallaşmasına neden olmuştur. Bütün bu nedenler Tarım Satış Kooperatiflerinin yeniden yapılanma ihtiyacını gündeme getirmiştir.Bu Kooperatiflerin demokratik Kooperatifçilik açısından yeniden yapılanmaları,bugünkü dağınık görünümlerinden kurtularak yem birice kazanmaları ve Ülke ekonomisi içindeki gerçek yerlerini almaları bir zorunluluk haline gelmiştir. Tarım Satış Kooperatiflerinin mevcut durumlarını değerlendirmek amacıyla Trakya Birliğin 246 ortağı ve anket çalışmaları yapılmıştır.Anket formlarından elde edilen bilgiler ve mevcut durum değerlendirildiğinde Tarım Sataş Kooperatifleri Birliklerinin yeniden yapılanmaları gerektiği sonucuna varılmaktadır. Yeniden yapılanma sırasında alınması gereken önlemler arasında demokratikleşme ve özerkleşme ilk sırada yer almaktadır.Ayrıca destekleme alımlarına devam edilmesinin yanında bu alımların Tarım Satış Kooperatifleri aracılığı ile yapılmasının önüne Benzer kuruluşlar arasında koordinasyonun sağlanması açısından bir Merkez Birliğinin kurulması ;Kooperatifierde personel sayısının yeterli düzeyde tutularak,Vasıflı eleman sayısının arttırılması,gerekli finansmanların sağlanması,hizmet içi eğitim ve çiftçi eğitim çalışmalarının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca ürün pazarlamalarında etkin önlemlerin alınarak zarar eden Kooperatiflerin kapatılmaları ve en önemli kooperatifçilik ilkesi olan ristum dağıtımı uygulanmasının mutlaka yapılması gerekmektedir. Bu önlemler alındığı takdirde Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri sağlıklı bir şekilde yeniden yapılanabilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Anew build up necessities of Agricultural Sales Cooperatives Unions were stated by this research. If the necessary measures are taken soon, mentioned build up in which has been put forwarded by this research would be carried out About 45 % of active population is dealing with agrieiiltute in Tutkey wliere tîıafe are 13 Agricultural Sales Cooperatives Unions and 432 Cooperatives with 740.000 partners of which have been spreaded in all over Turkey. Agricultural Sales Cooperatives Unions have been supposed by the farmers as“a Public establishment”or once each Purchasing Ohces. Agricultural Sales Cooperatives have earned out supporting - purchase through the years. In spite of all loses of Cooperatives have been paid by the government, they have ran in to debt in a big amount. Finally, Agricultural Sales Cooperatives Unions have become clumsy due to increasing of governmental interference and huge employment. Agricultural Sales Cooperatives need tobe built up again due to above mentioned reasons. They have to also be built up again in point of cooperative system, to be more effective and to take own places in Turkish Economy. Questionaires were made amongst 246 partners of Trakya Birlik in order to examine existing positions of Agricultural Sales Cooperatives. After examined the existing positions of cooperatives and the informations received tram questionaire forms. The received conclusion was that Agricultural Sales Cooperatives have to be built up once again. Among the measures which have to be taken during the anew build up are: Democratization and privatization take the firs places. Moreover beside contmumg to the supportirig- purchase, these purchases made through Agricultural Sales Cooperatives have to be prevented. A Head Union for all Agricultural Sales Cooperatives Unions has to be established in order to provide coordination between equivalent establishments. There are also need to increase number of high qualified staff by stabiliang number of employees in cooperatives, provide necessary finances, carry out of Farmer Instruction Studies and Internal - Service Instruction. Moreover by taking effective measures at the marketing of products, Loser Cooperatives have to be closed down immediately and Ristum - Distribution which is the most important principle of cooperatives system has to be practiced. If all of these measures above mentioned are taken in to the consideration, Agricultural Sales Cooperatives and Unions of Cooperatives would be built up again as more strongly.