Türkiye'de tarım satış kooperatifleri ve birliklerinin yeniden yapılanması ve pazarlamaya etkileri
The reorganization of the agricultural co-operation and unions their effects the agricultural marketing
- Tez No: 52185
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATİH DOĞANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kooperatifçilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
VII ÖZET Bu çalışmada Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri incelenmiştir. Türkiye'de kooperatifçilik hareket Cumhuriyet öncesine dayanmaktadır. Bu hareket genel olarak devlet öncülüğünde devam etmiştir. Devlet, yasal düzenlemeler yaparak, yasal çerçeve çizmiştir. Bizzat kooperatif hareketin içinde bulunarak da geliştirmeye çalışmıştır. Cumhuriyetin ilk yılarında devletin kooperatif hareketin içinde olması olumlu olmuştur. Fakat, bu bulunma kooperatif hareket için bir tıkanma meydana getirmiştir. Özellikle Tarım Satış Kooperatif ve Birlikleri devletin müdahalesi ve kötü yönetim sonucu hantal bir yapıya bürünmüştür. Bundan dolayı Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri devlet için büyük bir sorun oluşturmaya başlamıştır. Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri yeniden yapılandırarak yeni bir kimlik kazandırılmalıdır. Bunun için Tarım Satış Kooperatiflerinde demokratik yönetim egemen kılınmalıdır. Ortaklarda kooperatif bilincini geliştirici eğitim çalışmalarına hız verilmeli, böylece ortakların Tarım Satış Kooperatiflerine sahip çıkması sağlanmalıdır. Tarım Satış Kooperatiflerinin serbest piyasa şartlarına uygun profesyonel yöneticiler tarafından yönetilerek, piyasada rekabet edebilecek bir yapı kazandırılmalıdır. Bu yeni sistemde Tarım Satış Kooperatiflerinin rekabet şartlarında pazarlama açısından ele alınarak pazara yönelik bir üretim anlayışı getirilmelidir. Tarım Satış Kooperatifleri yeniden yapılanma ile piyasada rekabet edebilen, üretici ortaklarının ihtiyaçlarını karşılayan, devlete yük olmayan bağımsız birer kooperatif olmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY In this study, agricultural co-operatives and unions have been examined. The co-operative movement in Turkey precedes the republican era. This movement, in general, has maintained its existences under the state poinership. The state, using its legislation power, has drawn the legal context of the co operative movement. The gowernment, meanwhile, through the state enterprises has tried to contribute to the development of the co-operatives In the beginning, the state existence in co-operative movement had positive effects, but, in the course of time, it has begun to plugg this movement. Especially, due to mismanagement and state intervention, agricultural co-operatives have had a clumsy structure. For that reason, co operatives and unions have become an acute problem for the state. Agricultural co-operatives and unions are to be reorganized and identified in a new functional manner. In this regard, the democratic management is to be adopted in the co-operatives. By means of educational facilities, the co-operative members are to be illuminated so their commintment to co-operative is to be strengthened. Agricultural co-operatives are to be provided with a competitive structure and managed by professionel managers. Under those conditions, agricultural co-operatives are to be directed towards market. Agricultural co-operatives should be reorganised, campeted in market, responded needs of producer partners, been an indenpendent co-operative which don't borden to state.