Failure behaviors of basalt having contact surface texture under compressive and tensile loading conditions
Temas yüzey dokusuna sahip bazaltın basınç ve çekme yükleme koşullarında kırılma davranışları
  1. Tez No: 719664
  2. Yazar: BEDİRHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ÇANAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Gaziantep bölgesinin bazı bölgelerinde büyük miktarlarda Bazalt yatakları hâkimdir. Yapı yükü üzerine uygulandıktan sonra kayalarda meydana gelebilecek pek çok problem vardır. Yapının üzerine kurulacağı kayaların özellikleri öncesinde dikkatle belirlenmelidir. Geoteknik mühendisliğinde kayaların fiziksel ve mekanik özellikleri çok önemli bir konudur. Farklı dokulara sahip bazaltların kırılma esnasında nasıl davranış sergilediğini görmek için bu çalışmada Gaziantep yöresinden 39 adet bazalt karot numunesi alınmıştır. Standart boyutta test numuneleri elde etmek için blok bazalt numuneleri karotlanmıştır. Mekanik testlerin ardından standart örnekler hazırlandıktan sonra, Brezilya çekme testi ve tek eksenli sıkıştırma testi yapıldı. Kayaların elastisite modülü, tek eksenli basınç dayanımı testinden belirlendi. Ayrıca numuneler için ultrasonik darbe hızı testleri, kuru yoğunlukları, doygun yoğunluklar ve su emme oranları belirlenmiştir. Tüm deneyler, uluslararası kaya mekaniği test standardı ISRM (2007) tarafından gerçekleştirilmiştir. Dolaylı çekme mukavemeti (Brezilya) testi ve tek eksenli basınç testi sonucunda farklı temas yüzeylerinden oluşan homojen olmayan numunelerin kırılma davranışı incelenmiştir. Test numuneleri incelendiğinde, kırılmanın her zaman numunelerin temas yüzeyi boyunca meydana gelmediği bulunmuştur. Kırılma bazen temas yüzeyini takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
In some areas of the Gaziantep region, large amounts of Basalt deposits are dominant. There are so many problems with rocks after construction load is applied. The properties of the rocks and soils on which the structure will be built should be carefully determined beforehand. A very important issue in geotechnical engineering is rock's physical and mechanical properties. In this study, 39 basalt core samples were taken from the Gaziantep region to investigate how basalts behave with interface contact surface during failure. Block basalt samples were cored to obtain test samples in standard size. After standard samples were prepared following mechanical tests were carried out; Brazilian tensile test and uniaxial compression test. Modulus of elasticities of the rocks was determined from the uniaxial compressive strength test. Also, ultrasonic pulse velocity tests, test dry densities, saturated densities, and water absorption were were determined for the samples. All experiments were performed by the international rock mechanics test standard ISRM (2007). As a result of the indirect tensile strength (Brazil) test and uniaxial compression test, the failure behavior of the non-homogeneous samples consisting of the different contact surfaces was investigated. When the test samples were examined, It is found that failure does not always occur along the contact surface of the samples. Sometimes it follows the contact surface.