Meme kanserinin obezite ve hiperglisemi ile olan ilişkisi üzerine retrospektif bir araştırma
A retrospective research on the relationship ofbreast cancer with obesity and hyperglycemia
  1. Tez No: 719678
  2. Yazar: DUYGU GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, obezite ile hipergliseminin meme kanseri ile ilişkisini belirlemektir. 2016 Kasım – 2020 Şubat ayları arasında İstanbul'da bir özel hastaneye başvuran, yeni meme kanseri tanısı almış 48 hasta bireylerin (vaka grubu) ile bu gruba yaş bakımından uyumlu 48 meme kanseri öyküsü olmayan sağlıklı bireylerin (kontrol grubu) verileri toplanarak yapılmıştır. Önceki çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre vaka grubu ve kontrol grubu için değerlendirme formları oluşturulmuştur. Çalışmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Statistical Package for Social Sciences (SPSS) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between obesity and hyperglycemia and breast cancer. Data were collected from 48 patients (case group) who were newly diagnosed with breast cancer and who applied to a private hospital in Istanbul between November 2016 and February 2020, and 48 healthy individuals (control group) who were age-matched to this group and did not have a history of breast cancer. According to the results obtained from previous studies, evaluation forms were created for the case group and control group. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) was used to evaluate the data obtained from the study.